Fed ikinci faiz artışına kapıyı açık bıraktı
Eklenme Tarihi : 28 Temmuz 2016
Kategori : Günlük Analiz

Financial Times gazetesinin manşeti, “Fed ikinci faiz artışına kapıyı açık bıraktı”.

Gazete, Amerikan Merkez Bankası yetkililerinin, dün bu yıl ikinci kez faiz artışına gidebileceklerinin sinyalini verdiğini belirtiyor.

Fed faiz oranlarını değiştirmemesine karşın, ABD ekonomisine yönelik kısa vadeli risklerin azaldığını, istihdam piyasasının da kaybettiği ivmeyi yeniden yakaladığını açıklamıştı.

Financial Times, Fed Açık Piyasa Komitesi’nin bu yıl Eylül, Kaısm ve Aralık aylarında üç toplantı daha yapacağını hatırlatıyor. Gazeteye göre fazir artışı kararı bu toplantıların ilkinde dahi alınabilir.

Fed uzun bir süre sonra son olarak Aralık ayında kısa vadeli faiz oranında 0,25 puanlık artışa gitmiş ve faiz aralığını yüzde 0,25-0,50 bandına yükseltmişti.

 

Guardian‘ın manşeti ise “İngiltere ekonomisi, Brexit’in sarsıntılarını hissetmeye başlıyor”.

İngiltere, 23 Haziran’da yapılan referandumda Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı almıştı.

Guardian, İngiltere’de bugün açıklanacak olan verilerin, otomotivden parakende ve inşaata tüm sektörlerde, gerilemeye işaret edeceğini belirtiyor.

İngiltere ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde binde 6 büyümüştü. Ancak Brexit kararı sonrası ülkede kimse benzer bir performans beklemiyor.

Guardian, Maliye Bakanı Philip Hammond’un da bu noktanın altını çizerek uyarıda bulunacağını, Hazine ve İngiltere Merkez Bankası’nında yeni önlemler almasının beklendiğini duyuruyor.

İngiltere’de resesyon riski var ve Merkez Bankası önümüzdeki hafta faiz indirebilir.fed-ikinci-faiz-artisina-kapiyi-acik-birakti guardian