FED faiz artıramaz
Eklenme Tarihi : 2 Ağustos 2016
Kategori : Günlük Analiz

Kredi derecelendirme kuruluşları 2008 krizini öngöremedikleri gibi iflas eden birçok şirkete iflas öncesi yüksek not vermişlerdi. S&P , Moody’s ve Fitch’in değerlendirmesi için para ödemek zorundasınız. Paranız ile şirketini daha güçlü gösterebilirsiniz. Bu şirketler zaten aynı sokak- caddede faaliyet gösteriyorlar. Fitch ile anlaşamaz iseniz birkaç bina sonrası Moody’s var. Moody’s olmaz ise S&P ile anlaşabilirsiniz.

Türkiye’de siyasi kriz artıyor bahanesi ile S&P sürekli Türkiye ekonomisini kötülüyor. Brezilya’da hayata geçirilen plan Türkiye’de gerçekleşmediği için ekonomik tehditler yağıyor. S&P not düşüyor Deutsche Türk Lirası varlıklara sat raporu veriyor Citigrup Ak yatırım başta olmak üzere birçok yerel aracı kurum ile borsada hisse satıyor. Kriz havası verilmeye çalışılıyor. Faizlerin yükselmesini isteyen finans lobisi baskılarını artırıyor.

S&P Türkiye’yi değerlendiremez. Bu topraklarını en iyi bilen Türkiye , Rusya ve İran’dır. 1000 yılı aşkın süredir bu üç ülke bu topraklardadır. Amerika’nın kaç yıllık tarihi var ki bu toprakları ve bu topraklarının halkı nereden bilebilsin ?

İngiltere ABD göre biraz daha bilgi sahibidir. 200 yıldır devam eden bir planın bir parçasından tehdit alan ülkemiz geleceği planladığı gibi geçmişi de unutmamalıdır.

İngiltere’ye bağlı Seyit Kutup, Muhammet Abduh, Cemalettin Efgani gibi isimleri tanımadan bugün mücadele ediyoruz demek belki de yeni hataları ortaya çıkaracaktır. Vehhabiliği  hayata geçiren İngilizlerdir. İngilizler islamiyeti içerden yıkmak için 200 yıldır bu topraklarda dini tamir davası güdüp dini değiştiren kişiler yetiştirdiler. Kişilerin çok önemi yok. Önemli olan sözleri ve kitaplarıdır.

Vehhabi ve Şii fırkalar ile Ehli Sünnet Müslümanlar her zaman baskı altındadır. Mekke ve Medine’ye gidenler Vehhabi inancından birşeyler alıp dönmektedir. Ehli sünneti anlatanların sayısının azalması Vehhabi ve Şii’lere güç vermiştir. Bugün konuştuğumuz ülkemizi tehdit eden en önemli unsur Dini kullananların zararlarıdır. Bu topraklarda ki insanlar her ne kadar batı hayranı olsa bile gönüllerinin bir yerinde Doğu sevgisi yatmaktadır. Düşmanın silahını bilmez isek onunla mücadele edemeyiz.

Graham Fuller ismi gündeme düşüyor ama sözleri hiçbir yerde telaffuz edilmiyor. İslamsız dünya modeli isteyen Fuller her zaman benim anladığım Kuran-ı Kerim’i okumalıdır demiştir. Bunu kendi ismi ile yapacak değildir. Elbette Müslüman ismi taşıyan biri ile topluma enjekte edecektir.

İsrail’in güvenliğinden sorumlu olan ABD , Müslüman ülkelerde sürekli kaosun olmasını istemektedir. Daima kriz olacak ki ABD ‘den biri gelsin ülkeye yardım etsin  ülkeyi yabancı sermaye ile yönetsin. Bazen derin düşünmeye gerek yoktur. Düz mantık ile olaylara bakmakta büyük faydalar getirmektedir.

Amerika Seçimleri

Geçtiğimiz hafta ABD’den hem faiz kararı hem de büyüme rakamları açıklandı.

8 Kasım 2016’da ABD başkanlık seçimi yapılacak. FED’in Eylül ayında faiz artırıma gitmesi beklentisi yükseldi. Seçimden önce faizlerin artırılması durumunda Trump kazanma ihtimali yüksek demek olacaktır. Seçimden 2 hafta önce faizlerin artırılması ( 21 eylül’de  ) bana göre çok zor…

Ayrıca geçen hafta açıklanan ABD yıllık büyüme rakamları faiz artışını desteklemiyor.

Goldman Sachs son raporunda faizlerde yükseliş bekliyor. Ekonominin dibi gördüğü savunulmuş. İngiliz Barclays ise enerji fiyatlarının ekonomiyi küçültüğü yazılmış. Enerji fiyatları son 2 yıldır düşü seviyelerde oysa…

Avrupa’da banka stres testleri yeniden gündeme geldi. İtalyan Bankları kurtarılmayı bekliyor. ECB faizleri düşük tutmaya devam ederken bölgede sorunlu banka sayısı da artmaktadır.

Avrupa ve ABD gelen ekonomik göstergeler , Türkiye ve Brezilya’da devam eden siyasi kaos ortamı , Çin’in kredi sorunu ilerleyen günlerde daha büyük ekonomik sorunları ortaya çıkaracaktır. Londra’nın AB’den ayrılması sıcak paranın ABD veya Türkiye gibi gelişmekte olan merkezlere gitmesine sebep oluyor . Londra alternatif NY görünse bile ABD seçimleri yatırımcıları tedirgin etmektedir. Bu nedenle Türkiye’den para çıkışı sadece göstermeliktir.

Türkiye’de darbe girişimi gerçekleşmiş olsa idi ABD acaba darbe diyebilir miydi? Darbe diyemezdi. Çünkü ABD ticaretinin bozulmasını istemez.

Almanya’nın medya organları Türkiye’de faal olan şirketleri için endişeli imiş… RWE enerji devi hiç böyle demiyor. Almanya, İngiltere ve ABD’nin ekonomik söylemlerini hiçbir şirket teyit etmiyor.