Faizler Yükseliyorken Türk Lirası Değerlendi
Eklenme Tarihi : 17 Mart 2017
Kategori : Günlük Analiz

Hafta içi ABD Merkez Bankası FED ve TCMB faizleri artırdı. TCMB izlediği politikalar ile örtülü faiz artışı yapıldı. %11,75 civarından bankalar borçlanacak. Bugün yapılan açıklamaya göre %11’den 50 milyar tl borçlanılmış. Peki bu kadar borçlanma ile sürdürülebilir bir yapıları var mı?
%11 ile borçlanıyor bu krediyi birilerine satacak. Her gün faizler yükselirken hem kredi için aranan şartlar ağırlaşacak hem de kredi faiz oranları. Yani işletmeler kur yüzünden zarar yazarken üzerine yeniden borçlanmak istediklerinde ağır şartlar ile karışılacaktır. İşsizlik oranı kısa sürede daha yüksek seviyelere yükselecekken enflasyon da artmaya devam edecektir.
Dövizi veya borsayı bir kenara bırakın bugün çoğumuzun gittiği AVM’ler doluluk oranı fazla iken ticari hacimleri düşüyor. Bu süreç ne kadar sürdürülebilir.
Ticaret yapan kuruluşlara verildiği iddaa edilen kredilerin şartları ağır iken üzerine 3 yıl başka kredi kullanamayacaksınız denirken bu yapılanların sadece sözde kaldığını göstermiyor mu?
FED’in faizleri %1,75’e kadar artırması söz konusu iken TCMB %20’e kadar yükseltecek mi demek? Bankalar bu borçlanma oranına hazırlar mı? Gerçi Dolar-TL 5 olur diye bazı bankalar tedbir almaya başlamışlardı…Bankalar çökerken borsa kimin umurunda olur ki?
Ekonomi okur-yazar uzmanı olmanıza gerek yok. Bazen meselelere düz mantıkla bakınız.
Kısaca 5-6 aya kalmaz çok işletme iflas edecek konuma gelir.
Yatırım konusunda ise ani kararlar veya birilerinin söylemleri ile hareket etmek büyük zararları ortaya çıkarabilir.
Yatırım yapıyor isek kar ve zararımız yatırım öncesinden planlamış isek yada kontrol edilmeyecek türden yatırıma girmiş isek günün birinde büyük kayıplar yaşayacaksınız demektir. Hisse veya döviz yatırımları kendi dinamikleri ile farklı şekilde kayıp-kazanç getirileri farklıdır. En tehlikeli yatırım kaldıraçlı piyasalarda alınan yatırımlardır. Kaldıraçlı piyasalar aslında ticari riskler için vardır. Döviz ile ticaret yapan bir işletme kur zararı yazmamak için kaldıraçlı piyasalarda pozisyon almak zorundadır.
Türkiye’de yatırımcıların bir kısmı kredi çekerek veya borçlanarak bu piyasalarda risk alıyorlar. Bu nedenle psikolojik olarak daha fazla kaybetme yanlısı hareketler sergilemektedirler.
USD/TRY EUR/TRY çok düştü Gram altın GAU/TRY alalım diyenlerden dolar çok düştü ne zaman yükselir biraz öldük bittik diyenlerin sayısı bir hayli fazla.

Kriz havası var. Tedbir almak gerek. Okyanus yanar ise diyerek yatırım yapılacak bir dönemdeyiz. Oldu ya okyanus yandı bitti kül oldu…

EUR/USD ve XAU/USD fed faiz kararı sonra yükseliş hızlandı. USD/JPY satış baskısı izledik. Beklentiler alınmış idi. Gerçekler satıldı…

Daha fazlası için Alper@alperkorkmaz.com

Günlük kısa vadeli al-sat yapılmasını tavsiye ediyorum.

Uyarı: Burada paylaştığım analizler yatırımlarda izlediğim ya da izleyeceğim stratejidir. Kaldıraçlı piyasalar yüksek risk içermektedir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım yapmak için piyasanın işleyişini bilmeden yatırım yapmanız büyük maddi-manevi zararları ortaya çıkarabilir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım ve destek – eğitim için iletişime geçebilirsiniz. Günlük kısa vadeli al-satların kazanç getireceği dönemde güzel kazanç dileklerimle

alperfrx@gmail.com

https://twitter.com/AlperFrx