Faiz İndirimleri ve Petrol
Eklenme Tarihi : 2 Mart 2015
Kategori : Günlük Analiz

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın da bulunduğu 19 banka, 2015 başından bu yana faiz indirimi yaptı. Geçen hafta İsrail Merkez Bankası’nın da kervana katılmasıyla birlikte bu rakam, 20’ye ulaştı. Diğerleri gibi bu indirim de,   “sürpriz” bir adım olarak görüldü . İsrail Şekeli Dolar karşısında haftaya 3,929 seviyesinden başladı.  Geçtiğimiz hafta İsrail Şekeli 3,88’den 3,975 seviyesine kadar yükselmişti.

Türk Lirası ise 2,526 ile tüm zamanların zirvesini gördü.  Mevcut dinamikler ile Dolar, Türk Lirası karşısında 2,6 – 2,7- 2,8 tahminleri olanlar mevcut. Benim tahminim uzun vadeli olmamakla beraber  kısa sürede 2,6’lı seviyeleri göreceğimiz yönündedir. Dolar’da  her gerileme bir alım fırsatı olduğuna inanıyorum.

2015’te faiz düşüren veya benzeri teşvik edici önlemler alan ülkeler : Özbekistan, Romanya, İsviçre, Hindistan, Mısır, Peru, Türkiye, Kanada, Avrupa Merkez Bankası, Pakistan, Singapur, Arnavutluk, Rusya, Avustralya, Çin, Danimarka, İsveç, Endonezya, Botsvana ve İsrail ‘dir.

Söz konusu durum, küresel ölçekte deflasyon ve ekonomik durağanlığın ne kadar büyük bir sorun haline geldiğine işaret ediyor. Altın yatırımcısı açısından daha önemlisi, gevşek para politikası izleyen bu kadar fazla merkez bankası olduğundan, altın fiyatının bir yay gibi sıkışmış olması ihtimali. Büyük ihtimalle bu gevşek para politikalarının etkileri piyasada hissedilmeye başladığında, altın fiyatı da hızlı bir yükselme sergileyecek .

Mevcut sorunlar çözülmüş olsa ilerleyen sürede piyasada dalgalanmalar devam edecektir. Faizleri şu ortamda indirmek aslında zamanında yapılmayan görevlerin bir bedelidir. Faizleri indiren ülkeler 2010-2012 arasında indirime gitmiş olsalardı bugünlerde yaşanan krizden büyük fayda sağlamış olacaklardı. Mevcut sorunlar çözülmüş olsa bile hiçbir kimsenin hesaba katmak istemediği bir gerçek vardır. Petrol fiyatları tahminlerin tersi yönünde %20’e yakın değer kazanırsa merkez bankaları nasıl bir politika izleyeceklerdir…Asıl sorun düşük petrol fiyatları değil yükselme ihtimali olan petrol fiyatlarıdır.

Venezüella çok güzel bir örnek… 2000-2012 arasında 13 yılda tarihinin en büyük petrol patlamasını yaşamış ve 800 milyar dolarlık petrol geliri elde etmişti. 2014′te yüzde 4 küçüldü. 2015 beklentisi ise yüzde 6 civarında küçülme. Enflasyon yüzde 64 . Petrol geliri yıllık 35 milyar dolara düştü. Vatandaşların üçte biri artık aşırı fakirlik yaşamakta. Kamu 2015 içinde 10.3 milyar dolar borç geri ödemesi yapacak. Ülkenin döviz rezervleri ise 21.4 milyar dolar seviyesindedir. Yani yüksek petrol fiyatları nasıl bir ülkeyi büyük ekonomiye çeviremiyor ise petrole ihtiyaç duyan bir ülke içinde düşük petrol fiyatları da büyük ekonomiye geçiremez.

Fakir hayatını herkes yaşayabilir. Önemli olan zengin hayatını yaşamaktır. Büyük hayali olmayan birinin zengin olmasına da gerek yok…

 

 

Bu Hafta Önemli

Bu hafta  içi ABD tarafından önemli ekonomik veriler açıklanacak. Fed’in faiz politikası üzerinde büyük etkisi olan veriler büyük dalgalanmalara sebep olacaktır.

Bu hafta içi EURUSD  için 1.1075, GBPUSD için 1,535, Altın 1230, Ham Petrol için 50,3 seviyelerine göre strateji kullanacağım.

Dolar-Türk Lirası için 2,53 seviyesinin üzerine hamle bekliyor olacağım.

(Hafta içi gelişmelere göre beklentilerim değişebilir.)

 

All material presented herein is believed to be reliable but we cannot attest to its accuracy. Opinions expressed in these reports may change without prior notice. Alper Korkmaz and/or the staffs may or may not have investments in any funds cited above as well as economic interest. Alper Korkmaz can be reached at alper@alperkorkmaz.com

Trading foreign exchange on margin carries a high level of risk, and may not be suitable for all investors. The high degree of leverage can work against you as well as for you. Before deciding to trade foreign exchange you should carefully consider your investment objectives, level of experience, and risk appetite. The possibility exists that you could sustain a loss of some or all of your initial investment and therefore you should not invest money that you cannot afford to lose. You should be aware of all the risks associated with foreign exchange trading, and seek advice from an independent financial advisor if you have any doubts. Please read full risk warning.