EURO Yükseliyor
Eklenme Tarihi : 23 Mart 2016
Kategori : Günlük Analiz

Gelişmekte olan Ülkeler

Gelişmekte olan ülkeler arasında olan Türkiye’de her gün farklı ve büyüyen sorunlar ile karşılaşıyoruz. Türkiye’nin etrafında süren iç savaşın etkilerini ülke olarak yaşıyoruz.

ABD’de yaşanan 2008 konut krizi ile ekonomik dengeler değişmeye başladı. FED başta olmak üzere Avrupa, İngiltere, Kanada , İsviçre faizleri düşürdü. FED krizin önüne geçmek için toksin varlık dediğimiz şirket tahvilleri başta olmak üzere binlerce yatırım aracını satın alarak likidite sağladı.

2008 yılında Türkiye’de Ak partinin kapatılmasını konuşuyorduk.

Aynı yıl Brezilya için ilerleyen yıllarda süper petrol gücü olan ülkelerden biri olacağını konuştuk. Brezilya’nın petrol şirketi Petrobas ilk deniz dibi petrol yatağını bulmuştu.

2009 yılında Yunanistan başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinin iflas edebileceği üzerine yatırımlar yaptık.

2010 yılında Orta Doğuda halk ayaklanmaları gerçekleşti.  2011 yılında Arap Baharı dediğimiz olaylar devam etti.

2013 yılında Türkiye ve Brezilya’da kısa süreli ayaklanmalar gerçekleşti. Türkiye’de Gezi   Parkı , Brezilya’da ulaşım ücretleri protesto edildi.

2013 yılı içinde Türkiye ve Brezilya’da yolsuzluk soruşturmaları başladı.

Türkiye’de sorgulama kısa sürede tamamlandı. Brezilya’da ise devam ediyor.

2008 yılında Türkiye’de Ak parti kapatılmasından çok Halk Bank’ın özelleşmesini, Brezilya’da Petrobras’ın hisselerini konuşuyorduk.

2016 yılında yine Halk Bank ve Petrobras hakkında konuşmamız devam ediyor.

Petrobras dünyanın en borçlu şirketi oldu. Halk Bank ise ABD yaptırımlarına karşı gelen banka oluverdi.

ABD’de 2008 yılında etkisini gösteren Mortgage krizi aslında 2006 yılında sinyal vermeye başlamıştı. Son 5 yılda yaşadıklarımız 2006 veya daha öncesinde planlanan bir proje idi. Küresel sermaye sahipleri ile Silah lobisi arasında fikir ayrılığı ortaya çıktı.

Türkiye’de bir şeyler değişmeye başladığında her zaman Rusya ile kriz yaşamışızdır. Osmanlı’da ilk bankanın kuruluşu yıllarında yaşadığımız gibi….

Gelişmekte olan ülkeler için benzer sorunlar yaşanıyor. Suçlular yada değiller bu konu hakkında takdir yetkililerin.

Sorun bu ülkelerin önemli şirketlerinin Amerika-İngiliz şirketlerinin alanına girmesi ve Pazar paylarını düşürmesidir . Bugün şirket savaşlarını yaşıyoruz. Savaşı açan şirketler ülkelerden bile büyük güce sahipler.

Büyük devlet küçük devletleri krizle yönetiyor. Altta daima kriz olsun ki üst taraf her zaman kurtarıcısı olsun.

 

Döviz Piyasası Analiz

Dün Avrupa’da bombalar patladı. Patlama sonrası piyasalarda hızlı bir çöküş yaşandı.

Dax şu anda 10076’dan işlem görüyor. 10700 dinamiği olan endeks de alım yönünde pozisyon alınabilir.

EUR/USD paritesi 1,119’dan fiyatlanıyor.1,111 ve 1,105 destek seviyelerimdir. 1,105 ihtimali düşük fakat gerilemeleri alım fırsatı olarak değerlendirirken bu seviye göz önünde bulundurulmalıdır.

USD/TRY 2,87’den fiyatlanıyor. 2,875 üzerinde kalıcı bir fiyatlanma yapamadı. Fakat dün patlama ile bir süre 2,875’de fiyatlandı.  İç ve dış dinamikler ile kur hafif yükselebilir. Faiz kararına kadar hacimsiz işlem yapılabilir.

 

NOT: Burada paylaştığım analizler yatırımlarda izlediğim yada izleyeceğim stratejidir.  Daha detaylı analiz – işlem önerisi için  iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Alper@alperkorkmaz.com

 

Twitter.com/alperfrx