Euro ve Altın Yükseliyor
Eklenme Tarihi : 11 Ağustos 2016
Kategori : Günlük Analiz

Genişleyici para politikaları ile Haziran sonundan beri %10’a yakın yükselen dünya borsalarında dün satıcılı bir hava hakimdi.Petrol fiyatlarındaki gerileme nedeniyle enerji şirketlerindeki satışlar genele yayılmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kredilerin geri çağrılması konusundaki sert uyarıları banka ağırlığı %32 civarında olan Borsa İstanbul’daki satışların görece daha sert olmasına neden oldu. Borsa İstanbul’daki %0,7 gerilemenin yaklaşık yüzde 0,6 puanı bankalardan kaynaklandı.

 

USD/TRY dün belirtiğim gibi 2,95 desteğine kadar inerek gelen tepki alımı ile 2,963’dan fiyatlanıyor.  2,975 ve  2,992 direnç noktam olurken 2,95 desteği takip edilmelidir. Yatırımcılar 2,975’in üzerinde 3 hedefli alım yapabilirler. 2,95’e doğru hamle yapar ise  2,904  hedefli satış pozisyonuna geçebilirler. Kurda duruma göre kısa vadeli pozisyonların hacimleri artmaktadır. Orta ve uzun vade hacimli pozisyon taşıma oranı %43 oranında gerilemiştir. ( Hotspotfx işlem hacimlerine göre )

 

Brent Petrol dün belirtiğim gibi satıcı geçti. Ham Petrol  %3’e yakın değer kaybetmişti. Brent Petrol  43,7’e indi.  45,4 direnç seviyesinden yatırımcılar satış pozisyonlarını artırıyorlar. ( The ICE verilerine göre )

 

EUR/USD 1,118’e yükselerek  1,114 seviyesine geriledi. 1,11 destek yapmaya çalışan paritede  1,14 yönlü alım yönünde pozisyon alınabilir.

GBP/USD dün yatay seyir izledik. Bugün hafta başı belirtiğim gibi satış yönlü olacağımızı tahmin ediyorum.  1,27 kısa vade hedefli satış pozisyonu alınabilir.

XAU/USD 1344’den fiyatlanıyor.  1375 direnç seviyesini test etmek üzere fiyatlanmalar izliyoruz.

 

 

Uyarı: Burada paylaştığım analizler yatırımlarda izlediğim ya da izleyeceğim stratejidir.  Analizler Z invesment  şirketine  gönderilen analizlerin özeti olup yatırımcılara bilgi verme amaçlı paylaşılmıştır. Kaldıraçlı piyasalar yüksek risk içermektedir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım yapmak için piyasanın işleyişini bilmeden yatırım yapmanız büyük maddi-manevi zararları ortaya çıkarabilir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım ve destek – eğitim  için iletişime geçebilirsiniz.
Alper@alperkorkmaz.com

https://twitter.com/AlperFrx