Dowjones ve Apple
Eklenme Tarihi : 15 Mayıs 2013
Kategori : Yatırım

Apple hisselerine gecen hafta Rus bir yatirimci yuksek denilecek miktarda alim yapmis idi.Dowjones’un tarihi zirvelerde olmasi hisse senedi yatirimcilarinin gelismekte olan piyasalara yonlendirdigi bir gercek.Ilerleyen surede Dowjones gerileyecektir.Hicbir finansal varlik surekli deger kaybedemez yada degerlenemez.Herseyin bir sonu vardir.

Dowjones’da satis yapmak mantikli geliyor.Spot islemlerde yapilmasi ve islem vadesinin uzun tutulmasi kar getirecektir.

Apple’da bu gerilemeden nasibini alacaktir.Ben 321 seviyesine kadar gerileyecek bir fiyatlanma bekliyorum.

apple

——————–

 Samsung’un yeni amiral gemisi modeli olan Galaxy S4, 1.999TL fiyat etiketiyle bir süredir satışta. Resmen duyurulduğu andan bu yana heyecan uyandıran ve ilk ön sipariş rakamları sonucu itibarıyla büyük merakla beklenildiği bilinen cihaz, Android tarihine geçti.

Veriler, Samsung Galaxy S4′ün ilk 5 gün toplamında 4 milyon satarak, “En hızlı satan Android amiral gemisi modeli” unvanını elde ettiğini gösteriyor. Geçtiğimiz Nisan ayının sonuna doğru satışa sunulan ürün, 10 Mayıs itibarıyla 6 milyon satış rakamına ulaşmış ve ay bitimiyle de 10 milyon rakamını görmesi bekleniyor.

Önceki Galaxy S telefonlarının ilk dönem satışlarına bakacak olursak…

S3, ilk 21 günde 3 milyon satışa ulaşmıştı. S2′nin 3 milyon satması için 55 gün geçmesi gerekmişti. orijinal S ise, 85 günde 3 milyon rakamını tutturabilmişti. Görüldüğü üzere Galaxy S serisine yönelik büyük bir ilgi artışı var.

Bu arada, Samsung, amiral gemisi modeli karşılaştırmasında Apple’ın iPhone 5′inin gerisinde kaldı. iPhone 5, çıktığı ilk haftasonu boyunca 5 milyon satarak büyük başarı elde etmişti.

——————

 

 

Doktor Kıyamet olarak bilinen yatırım uzmanı Marc Faber, küresel borsalardaki rallinin sonunda düşüşün kaçınılmaz olduğunu söyledi. “The Gloom Boom And Doom” adlı bloğun yazarı yatırım uzmanı Marc Faber, küresel borsalarda devam eden rallinin kendisini alıcı konuma getirmeye ikna etmediğini söyledi.

Globe and Mail’e bir makale yazan Faber, “1987 yılındaborsaların bir günde yüzde 21 değer kaybetmesinin arkasında ne vardı? 2000 yılında Nasdaq’da yaşanan çöküşün nedeni neydi? 1989 yılında Japon borsasındaki derin düşüşe ne neden olsun? 2007 yılında küresel borsaların yüzde 50 değer kaybetmesinin asıl nedeni neydi? Biz bunların yaşanacağını o zaman önceden bilmiyorduk. Bir şeyler borsaları ralliye sürüklediği gibi aşağı da çekecek. Ya jeopolitik gelişmeler ya da farklı şeyler bilemeyiz ama bir şey olacak” dedi. Faber, “40 yıldır ekonomist ve yatırımcılarla çalışıyorum.

Hayatımın hiçbir döneminde varlık piyasalarıyla reel ekonomisi arasında bu kadar iletişimsizlik olduğunu görmemiştim. Varlık piyasaları çok yüksek ama reel ekonomi ve kamuoyu diplerde” diye devam etti.

All material presented herein is believed to be reliable but we cannot attest to its accuracy. Opinions expressed in these reports may change without prior notice. Alper Korkmaz and/or the staffs may or may not have investments in any funds cited above as well as economic interest. Alper Korkmaz can be reached at alper@alperkorkmaz.com

Trading foreign exchange on margin carries a high level of risk, and may not be suitable for all investors. The high degree of leverage can work against you as well as for you. Before deciding to trade foreign exchange you should carefully consider your investment objectives, level of experience, and risk appetite. The possibility exists that you could sustain a loss of some or all of your initial investment and therefore you should not invest money that you cannot afford to lose. You should be aware of all the risks associated with foreign exchange trading, and seek advice from an independent financial advisor if you have any doubts. Please read full risk warning.