Dövizde Büyük Manipülasyon
Eklenme Tarihi : 21 Temmuz 2016
Kategori : Haberler

HSBC’nin kur işlemleri global başkanı Mark Johnson, ekibi ile birlikte müşteri emirlerinden önce alım-satım yaparak hileli işlemler gerçekleştirdikleri suçlamasıyla ABD’nin John F. Kennedy Havaalanı’nda göz altına alındı.   ABD’li otoriteler, Johnson ve ekibinin müşterilerin emirlerini gerçekleştirmeden önce pozisyon alarak milyonlarca dolar kar elde ettiklerini öne sürüyorlar.   Johnson için çıkarılan gözaltı kararına göre Johnson ve HSBC’nin Avrupa kur işlemleri bölümünün eski başkanı Stuart Scott, Aralık 2011′de müşyterilerin 3,5 milyar ABD Doları’nın İngiliz Sterlini’ne dönüştürülmesi emrini geciktirerek gerçekleştirdiler.

Çıkarılan gözaltı kararına göre, Johnson ve HSBC’nin Avrupa kur işlemleri bölümünün eski başkanı Stuart Scott, Aralık 2011′de ismi açıklanmayan bir şirketin Hindistan’daki iştirakindeki hisselerini satacağı bilgisini aldı. Satış sürerken HSBC de 3,5 milyar doların sterline dönüştürülmesi emrini almıştı. Bunun üzerine Johnson ve Scott işlemden günler önce fiyatları artırmak için pound almaya başladı. Böylece işlemi gerçekleştirdiklerinde daha önceden aldıkları poundlar daha değerli hale geldi.

Scott ve Johnson müşteriye daha iyi bir oran elde etmek istiyorlarsa “sürpriz unsuru” olması için işlemin saat 15:00′te gerçekleşmesi gerektiğini söyledi. Ancak iki bankacı daha az likidite olması sebebiyle manipüle etmesi daha kolay olmasından dolayı müşteriye bu saati önermekle suçlanıyor.

İddialara göre iki bankacı ve yönlendirdikleri diğer traderlar fiyatları yükselterek saat 14:56 sularında iki günün en yükseğini çıkmasını sağladılar.