Dövizde Büyük Manipülasyon
Eklenme Tarihi : 21 Temmuz 2016
Kategori : Haberler

HSBC’nin kur işlemleri global başkanı Mark Johnson, ekibi ile birlikte müşteri emirlerinden önce alım-satım yaparak hileli işlemler gerçekleştirdikleri suçlamasıyla ABD’nin John F. Kennedy Havaalanı’nda göz altına alındı.   ABD’li otoriteler, Johnson ve ekibinin müşterilerin emirlerini gerçekleştirmeden önce pozisyon alarak milyonlarca dolar kar elde ettiklerini öne sürüyorlar.   Johnson için çıkarılan gözaltı kararına göre Johnson ve HSBC’nin Avrupa kur işlemleri bölümünün eski başkanı Stuart Scott, Aralık 2011′de müşyterilerin 3,5 milyar ABD Doları’nın İngiliz Sterlini’ne dönüştürülmesi emrini geciktirerek gerçekleştirdiler.

Çıkarılan gözaltı kararına göre, Johnson ve HSBC’nin Avrupa kur işlemleri bölümünün eski başkanı Stuart Scott, Aralık 2011′de ismi açıklanmayan bir şirketin Hindistan’daki iştirakindeki hisselerini satacağı bilgisini aldı. Satış sürerken HSBC de 3,5 milyar doların sterline dönüştürülmesi emrini almıştı. Bunun üzerine Johnson ve Scott işlemden günler önce fiyatları artırmak için pound almaya başladı. Böylece işlemi gerçekleştirdiklerinde daha önceden aldıkları poundlar daha değerli hale geldi.

Scott ve Johnson müşteriye daha iyi bir oran elde etmek istiyorlarsa “sürpriz unsuru” olması için işlemin saat 15:00′te gerçekleşmesi gerektiğini söyledi. Ancak iki bankacı daha az likidite olması sebebiyle manipüle etmesi daha kolay olmasından dolayı müşteriye bu saati önermekle suçlanıyor.

İddialara göre iki bankacı ve yönlendirdikleri diğer traderlar fiyatları yükselterek saat 14:56 sularında iki günün en yükseğini çıkmasını sağladılar. 

 

All material presented herein is believed to be reliable but we cannot attest to its accuracy. Opinions expressed in these reports may change without prior notice. Alper Korkmaz and/or the staffs may or may not have investments in any funds cited above as well as economic interest. Alper Korkmaz can be reached at alper@alperkorkmaz.com

Trading foreign exchange on margin carries a high level of risk, and may not be suitable for all investors. The high degree of leverage can work against you as well as for you. Before deciding to trade foreign exchange you should carefully consider your investment objectives, level of experience, and risk appetite. The possibility exists that you could sustain a loss of some or all of your initial investment and therefore you should not invest money that you cannot afford to lose. You should be aware of all the risks associated with foreign exchange trading, and seek advice from an independent financial advisor if you have any doubts. Please read full risk warning.