Döviz Piyasası Genel Değerlendirme
Eklenme Tarihi : 19 Nisan 2016
Kategori : Günlük Analiz

IMF raporuna göre AB için büyüme oranı %2 civarında seyr etmesi bekleniliyor.  Türkiye için beklenti %3,8 olarak rapor edilmiş. Raporda dikkat çeken unsur ise 2017 için AB üye ülkeler için büyümenin artması beklenilirken Türkiye için  %3,4 olarak dile getirilmiş. Yunanistan için 2017’de %2,7 büyüme öngörülüyor.

Brezilya’da hem siyasi hem de ekonomik sorunlar büyümeye devam ediyor.

Siyasi : Brezilya’da temsilciler meclisi, yolsuzluk iddialarıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff’in suçlandırma sürecinin başlatılmasına karar verdi

Ekonomik : 2015 büyümesi yüzde eksi 3.8 olan Brezilya için IMF’in, Brezilya 2016 yılında da eksi yüzde 3.8 daralacak tahmini var. Brezilya için 2017 yılında ise yüzde sıfır büyüme bekleniyor.

 

Çin 2016 yılı ilk çeyrek  büyüme verisi tahminlerin üzerinde 6,7 olarak açıklandı.  AUD/USD , NZD/USD  pariteleri yükseliş trendine girdi.

Avustralya Doları için ( AUD/USD )  0,8  beklentisi oluşurken parite şu anda 0,777’den fiyatlanıyor.

 

Hafta sonu OPEC toplantısı ile petrol fiyatları haftaya kayıp ile başlamıştı. Fakat gün içi gelen alımlar ile kayıplar telafi edilmişti. Ham Petrol ve Brent Petrol’de yükseliş trendinin başladığını tahmin ediyorum.

 

IMF raporuna göre Euro bölgesi 2017 içinde toparlanmaya başlayacak. Bu beklentiler ile paritede  1,16  ve 1,21 hedeflerini konuşmaya başlayacağız.

 

GBP/USD paritesi  1,43’den fiyatlanıyor. 1,48 hedefli alım yönünde pozisyon biriktirilebilir.

 

 

 

Geçtiğimiz hafta EURO ve Altın’da yükseliş beklentimi belirtmiştim.

http://alperfx.com/euro-ve-altin-yukselmeye-devam-ediyor.html

NOT: Burada paylaştığım analizler yatırımlarda izlediğim yada izleyeceğim stratejidir.  Daha detaylı analiz – işlem önerisi için  iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Alper@alperkorkmaz.com

 

Twitter.com/alperfrx