Dolar Yükseliyor
Eklenme Tarihi : 13 Ekim 2016
Kategori : Günlük Analiz

ABD merkez bankasının (Federal Reserve) Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 20-21 Eylül’de düzenlenen toplantısına ilişkin tutanaklar dün akşam yayımlandı.

FOMC’nin bir kaç üyesi ABD ekonomisinin güçlenmeye devam etmesi halinde, faiz artırımının “göreceli olarak yakın zamanda” artırılmasının garanti edileceğini düşünüyor.

Fed Eylül ayındaki toplantısında gösterge faizi değiştirmemişti.

Fed’in harekete geçme zamanı konusunda ayrışmayı gösteren tutanaklarda; “Birkaç üye ekonomik gelişmelerin beklendiği gibi güçlü seyretmesi durumunda, federal fonları faizi için hedef aralığını göreceli olarak yakın bir zamanda artırmanın uygun olacağı değerlendirmesinde bulundu” denildi.

17 üyenin katıldığı ve 10 üyenin oy hakkının bulunduğu Eylül ayı toplantısında, hem oy hakkına sahip üyeler ve hem de tüm üyeler, faiz artırımına gitmek için işgücü piyasasının ve enflasyonun ne kadar zaman daha iyileşmesi gerektiği konusunda bölünmüş durumda.

 

Türkiye’de siyasi ve ekonomik riskler ile kur 3,1 seviyesine yükseldi. USD/TRY 3,10’dan fiyatlanıyor.  Yatırım bankaları uzun süredir kurda 3,11 ve 3,15 hedefli alım önerdiklerini tekrar hatırlatayım.

 

EUR/TRY 3,4115’den fiyatlanıyor.  Hafta içinde belirtiğim gibi 3,44 beklentim devam etmektedir. 3,5 seviyesini görebiliriz.

 

EUR/USD 1,10’un altına indi.  1,093 günlük destek noktam olurken   1,104 direnç noktamdır.

 

GBP/USD  1,214’dan işlem görüyor.  1,17’in altında fiyatlanma beklenmelidir.

 

XAU/USD 1257’den işlem görüyor.  1265 dienç noktamdır. Fiyatların yıl sonuna doğru dahada düşmesini bekliyorum.

 

Günlük kısa vadeli al-sat yapılmasını tavsiye ediyorum.

 

 

 

 

Uyarı: Burada paylaştığım analizler yatırımlarda izlediğim ya da izleyeceğim stratejidir. Analizler Z investment şirketine gönderilen analizlerin özeti olup yatırımcılara bilgi verme amaçlı paylaşılmıştır. Kaldıraçlı piyasalar yüksek risk içermektedir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım yapmak için piyasanın işleyişini bilmeden yatırım yapmanız büyük maddi-manevi zararları ortaya çıkarabilir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım ve destek – eğitim için iletişime geçebilirsiniz. Günlük kısa vadeli al-satların kazanç getireceği dönemde güzel kazanç dileklerimle

Alper@alperkorkmaz.com

 

https://twitter.com/AlperFrx