Dolar ve Euro Yükseliyor
Eklenme Tarihi : 3 Ekim 2016
Kategori : Günlük Analiz

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan veriler de ağustos ayında ihracatın arttığını ve yatırımların durgunluğunun da sonuna gelindiğini gösteriyor.

Macroeconomic Advisers firması üçüncü çeyrek büyümesi tahminini yüzde 2.8’den 3.1 , J.P.Morgan yüzde 2 değerinden yüzde 3 düzeyine, RBC Capital Markets da 2.8 oranından yüzde 3.1 düzeyine çevirdi.

Her üç özel tahmin de 2014 yılından bu yana en yüksek üçüncü çeyrek büyüme tahmini oluyor.

FED 2016 yılının bütününde ABD ekonomisinin 1.8 büyüyeceğini tahmin ettiğinden yılın ikinci yarısında da, fazla olmasa da pozitif bir büyüme artışı olacağını düşünüyor. Tüm bu gelişmeler ile faiz artışı aralık ayında yapılacak görüşünü kuvvetlendiriyor. Seçim öncesi faiz artışını zor görüyorum. Aralık ayında FED’in faizleri yükselteceğini tahmin ediyorum. Bu hafta ABD’den açıklanacak istihdam ve işsizlik verileri FED’in elini kuvvetlendirecek şekilde açıklanmasını bekliyorum. Bu nedenle özellikle XAU/USD Altında geri çekilmenin başladığına inanıyorum. Altın şu anda   1315’den fiyatlanıyor.  1305 ve 1290 desteğine kadar bu hafta içi gerileme bekliyorum.

EUR/USD  1,123’dan fiyatlanıyor.  Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank’ın finansal sorunlarını bir süre daha konuşmaya devam edeceğiz gibi gelişmeler yaşanıyor. Gölge CIA olarak bilinen Stratfor’un Deutsche Bank için olumlu raporu EURO’nun güçleneceğini gösteriyor. Parite zaten faiz artışını fiyatlamıştı. Düşük faiz artışı ile paritede yıl içinde 1,15  hedefli yükseliş bekliyorum.

GBP/USD paritesi  1,2925’den fiyatlanıyor. Hafta sonu ingiltere’nin AB’den ayrılış için tarih açıklaması haftaya sterlinin değer kaybederek başlamasına neden oldu.  Sterlin Soros’un beklediği gibi 1,18’li seviyelere bile inebilir. Kısa vadeli olarak baktığımızda 1,282’den alıcıların olduğu paritede gün içi satış baskısı görebiliriz. 1,2905’de kısa vadeli alımların olduğu paritede  yeterli alım ve olumlu haberlerin gelmesi ile 1,315 test edilebilir.

USD/TRY  3,005’den fiyatlanıyor.  3,05 hedefli alım yönünde pozisyon alınabilir.

EUR/TRY 3,377’den fiyatlanıyor.  Hafta içi 3,4 gelecek günlerde 3,45 hedefli alım yönünde kalınabilir.

Petrol ve Dowjones vadeli işlemlerde fırsatların olduğu haftada bol kazanç dileklerimle…

 

 

 

Uyarı: Burada paylaştığım analizler yatırımlarda izlediğim ya da izleyeceğim stratejidir. Analizler Z investment şirketine gönderilen analizlerin özeti olup yatırımcılara bilgi verme amaçlı paylaşılmıştır. Kaldıraçlı piyasalar yüksek risk içermektedir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım yapmak için piyasanın işleyişini bilmeden yatırım yapmanız büyük maddi-manevi zararları ortaya çıkarabilir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım ve destek – eğitim için iletişime geçebilirsiniz.

Alper@alperkorkmaz.com

https://twitter.com/AlperFrx