Dolar Türk Lirası Neye Göre Fiyatlanıyor
Eklenme Tarihi : 29 Kasım 2016
Kategori : Günlük Analiz

 

 

Sosyal medya başta olmak üzere yazılı ve görsel medyada #dövizinitürkiyeiçinboz ve #bozdoları gibi taglar ile dolar satıp Türk Lirasının alınması için destek başlatıldı. İyi güzelde döviz kurları neye göre belirleniyor bunu kimse sormuyor . Sormayanlarda döviz bürosundan yada bankadan satılan dolar ile fiyatların düşeceğine inanıyor.

 

Döviz fiyatlarını ne belirliyor ? Bunun cevabını bilmeden söylenen herşey kişiye, işletmeye ve ülkeye zarar verir. Öncelikle döviz fiyatlarını bankalar ve döviz büroları yatırım bankalarının fiyatlarına göre belirliyor. Yani döviz bürosu dolar alış 3,4 satış 3,41 diyor ise bunu bankanın ekranına bakarak belirliyor. Banka ise ICAP,Bloomberg ve Reuters gibi piyasa yapıcıların fiyatlarına göre ekrana aktarıyor. Yani 3 aşamalı bir fiyat belirleme söz konusudur. JP morgan, Bank of America,  UBS, Credit Suisse, Commerzbank, Danske gibi bankalar dahi bu fiyatlara kolay kolay müdahele edemiyor. Gelen arz talebe göre fiyatlanmalar ortaya çıkıyor.

 

Örneğin A dövizcisi 10 milyon dolar tutarındaki alım işlemini X bankasına bildiriyor. X bankasıda fiyat aldığı JP morgan veya başkasının verdiği fiyata göre komisyon ekleyerek iletiyor. İnternet üzerinden olduğu için işlemler hızlı gelişiyor. Fiyat veren banka bunu bünyesinde tutmuyor. 10 milyon alıcı bulana kadar fiyat aralığı veriyor.

 

Biraz basit bir şekilde anlatayım.

 

Borsa istanbul’da işlem gören X hisse senedinde 3,4 ‘da 3 milyon 3,39’da 2 milyon 3,38’de 1 milyon lot alıcı bulunsun. 3,41’de 4 milyon 3,42’de 3 milyon 3,43’de 1 milyon satıcı bulunsun. Bu hisseye 8 milyon alım işlemi gelirse fiyatı 3,44 olur. 6 milyon satış gelirse 3,37 olur. İşte döviz kurlarıda ICAP , Bloomberg ekranları yardımı ile fiyatlar belirleniyor.

 

Yani döviz bürosunun dolar alıp Türk Lirası vermesi bankalar arası işleme girmediği için bu tür söylemler tamamen uydurmadır. Ucuz politikadır. Düşerse halk kazandı düşmez ise kapitalistler saldırıya devam ediyor denilir.

 

İsviçre ve Japonya Merkez Bankası yıllardır dolar ve Euro ile mücadele ediyor fakat hiç başarılı olamadılar. Döviz kurunu faiz ve ülkenin güvenliği ön planda tutarak yatırım yapılıyor.Yabancı yatırımcıya göre ABD daha fazla güvenli .  Yani paranızın batması çok zordur.  Az kazanırsınız ama sermayeniz güvendedir.  Bu nedenle Dolar varlıkları FED’in faiz artışı ile yükselmektedir.

 

USD/TRY  3,42 seviyesinden fiyatlanıyor.  3,39 destek 3,45 direnç noktamdır.

 

EUR/TRY 3,625’den işlem görüyor. 3,643 direnç  3,594 destek noktamdır.

 

GAU/TRY Gram altın 130,’de 132,5 direnç 127 destek noktamdır.

 

EUR/USD ve GBP/USD satış baskısı devam ediyor. XAU/USD altın fiyatları hafif toparlandı. Fakat bu ürünlerde yükselişler satış fırsatı olarak izleniyor.

 

Daha fazlası için Alper@alperkorkmaz.com

 

 

 

Günlük kısa vadeli al-sat yapılmasını tavsiye ediyorum.

 

Uyarı: Burada paylaştığım analizler yatırımlarda izlediğim ya da izleyeceğim stratejidir. Kaldıraçlı piyasalar yüksek risk içermektedir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım yapmak için piyasanın işleyişini bilmeden yatırım yapmanız büyük maddi-manevi zararları ortaya çıkarabilir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım ve destek – eğitim için iletişime geçebilirsiniz. Günlük kısa vadeli al-satların kazanç getireceği dönemde güzel kazanç dileklerimle

 

alperfrx@gmail.com

 

 

https://twitter.com/AlperFrx