Dolar Kritik Seviyelere Yükseliyor
Eklenme Tarihi : 30 Ağustos 2016
Kategori : Günlük Analiz

Jackson Hole sonrası FED Başkanı Yellen akademik bilgiler verdi. Faiz artışı için net bir ifade kullanmadı. Fakat ‘’federal funds rate ‘’ dediğimiz kısa vadeli faizler için rakamlar verdi. 2017 sonunda 0,3, 2018 yılında 0,45 olur dedi. 2008 krizi sonrasında yapılan politikaları etkili bulmadığını ve daha etkili politikalar için yeni yaklaşımlar aramaktayız ifadesi sunumun en önemli kısmı idi. Özetle Bernanke ve ekibi FED’in etkisini kısıtlayan adımlar atmış ben ve ekibim yeni modellerle piyasada olacağız dedi. Gelecekte yapacağım adımları ben bile kestiremiyorum siz de işinize bakın şeklinde yorumlamak gerekli.

Yani FED Başkanı Yellen bu hafta açıklanacak istihdam verileri ve ABD Başkanlık seçimleri önemli. Verileri bilmiyorum başkan kim olacak ona göre aralıkta faiz artırabilirim dedi.

Eylül ayında faiz artışı beklenmiyorum.  Fakat aralıktan önce faiz artışı yapacak bir politika sunabilir. Eylül ve aralık beklentileri yüksek iken Yellen’in yeni yaklaşımları arasında bu iki süre arasında seçimden hemen sonra faiz artışı yapabilir şeklinde yorumluyorum.

Bu nedenle yatırımcılar kısa vadede dolar alırken riskli varlıklarda satış pozisyonuna yöneldiler. 2017 içinde de FED 2015 ve 2016’a benzer şekilde yönetmeye çalışacak.

 

USD/TRY 2,957’den işlem görüyor.  2,966 direnç seviyesine kadar gün içi yükseliş bekliyorum.  2,947 destek noktamdır.

EUR/USD  1,117 desteğine kadar geriledi. 1,11 orta vade destek noktamdır.

 

GBP/USD 1,306’dan fiyatlanıyor. 1,313 stop 1,296 ilk hedef olmak üzere satış yönünde pozisyon alınabilir.

 

 

 

Uyarı: Burada paylaştığım analizler yatırımlarda izlediğim ya da izleyeceğim stratejidir.  Analizler Z investment  şirketine  gönderilen analizlerin özeti olup yatırımcılara bilgi verme amaçlı paylaşılmıştır. Kaldıraçlı piyasalar yüksek risk içermektedir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım yapmak için piyasanın işleyişini bilmeden yatırım yapmanız büyük maddi-manevi zararları ortaya çıkarabilir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım ve destek – eğitim  için iletişime geçebilirsiniz.
Alper@alperkorkmaz.com
https://twitter.com/AlperFrx