Dolar faizleri yükseliyor
Eklenme Tarihi : 24 Mayıs 2016
Kategori : Günlük Analiz

BIS (Bank for International Settlements)  verilerine göre  global toplam döviz işlemlerinin yüzde 90 kadarının dolarla yapılması, global döviz rezervlerinin yüzde 60 kadarının dolar olması ve de ABD dışındaki toplam borç ve varlıkların da yüzde 60 kadarının da dolar cinsinden olması nedeni ile, önemli bir gerçek.  İşte böyle bir durumda faizlerin 0,25 artırılması daha büyük borç oranı ortaya çıkarıyor.

Dolar faizi arttığında ve de dolar değerlendiğinde ve global ortamda dolar borç ve faizlerini ödemek zorlaştığında, ABD ihracatçıları, emtia şirketleri ve de ekonominin geneli FED’in ellerini serbest bırakmıyor. Bu durum FED’in hoşuna gitmese bile acı bir gerçek olarak karşılarına çıkmaktadır. 2007-2008 krizi sonrası Amerika’da bankalar, şirketler ve hane halkı borçtan kurtulmaya çalıştılar fakat gelinen noktada daha büyük borçluluğa sahipler. AB , Çin ve gelişen ülkelerde hızla artan borçluluk özellikle AB’de ECB’nin faiz politikası ile borçlanma oranı artışı daha büyük bir ekonomik balon oluşturdu.

Amerika ekonomisi Bush döneminden beridir ortalama %3 büyüme yakalıyor. Obama döneminde büyüme %2 civarındadır. ABD seçimleri işte bu nedenlerle büyük öneme sahiptir.

Dolar faizlerinin yükselmesi mevcut ekonomik veriler ile büyük krizi işaret etmektedir.

Gelişmekte olan ülkelerde kriz başlamış durumda. Brezilya ve Türkiye’de siyasi sorunlar para birimlerinin değer kaybetmesine neden oluyor.

USD/BRL Paritesi 4,1’dan 3,57’e gerilemiş durumda. Brezilya borsası Bovespa  42000’den 54000 ‘e yükseldi. Fakat geçen hafta 49000’e inmişti.  Brezilya’da riskler yüksek. Bu nedenle çoğu yabancı yatırımcı bu riski fırsata çeviriyor.

Türkiye’de siyasi ve ekonomik gelişmeler ile dolu bir hafta yaşayacağız.  TCMB borç verme faizinde indirime gitmesi bekleniliyor. Piyasa faizlerinin yükseldiği ortamda bu gelişme banka hisselerinin değerini kaybetmesine neden olabilir.

HALKB ( Halk  Bankası ) hisseleri dün 8,98’den günü kapatmıştı. Siyasi dengeler ile yıpranan banka 2008 seviyelerine gerileme ihtimali var.

USD/TRY  yeniden 3 seviyesine yükseldi.  3,03 haftalık izlenecek direnç seviye olurken  gün içi 3,02 test edebiliriz. Siyasi ve ekonomik dinamikler 3,1 seviyesini gösterebilir.

NOT: Burada paylaştığım analizler yatırımlarda izlediğim yada izleyeceğim stratejidir. Daha detaylı analiz – işlem önerisi için iletişime geçebilirsiniz.
Alper@alperkorkmaz.com
FB https://www.facebook.com/alperkrkmzf
TWTR https://twitter.com/AlperFrx