Dolar Düşüyor Hisse ve Euro Direnç Seviyesinde
Eklenme Tarihi : 4 Şubat 2016
Kategori : Günlük Analiz

FED Faiz Oranı

FOMC’de oy hakkı bulunan New York Fed Başkanı William Dudley Aralık toplantısına göre finansal koşulların ‘dikkate değer’ biçimde sıkılaştığını söyleyen Dudley ayrıca dolardaki yükselişin ABD ekonomisi üzerinde ‘belirgin’ sonuçları olabileceğini ifade etti.

Goldman Sachs dün yayınladığı raporda, “Gelen ekonmik veriler FOMC’nin ortaya koyduğu görünüm ile genel olarak tutarlı görünüyor,ancak finansal şartlar kayda değer şekilde sıkılaştı. Yetkililer, daha fazla veri elde etmek ve piyasa gelişmelerini izlemek için daha fazla zaman ayırma eğilimindeler” ifadelerine yer verdi.

Goldman Sachs’a göre Fed, Haziran ayına kadar faiz artırmayacak. Ancak piyasa şartlarında ciddi şekilde iyileşme yaşanması halinde Nisan ayında faiz artırımının tartışılabileceğini de vurguladı.

Martin Feldstein adlı, ABD’nin en tanınmış ve saygıdeğer iktisatçılarından, 1978-2008 arası ABD Ekonomik Araştırma Kurumu’nun Başkanlığı yapmış, Ronald Reagan zamanında ülke başkanının Ekonomik Danışmanlar Konseyi Başkanı olan Feldstein Avrupa Birliği kurulduğu zaman da ülkelerin milliyetçilikten vazgeçmemesi ve merkezi bir hükümet kurulmaması, ortak bir Federal Bütçe olmaması gibi nedenlerle Avrupa Birliği’nin çok zorlanacağını savunuyordu. Bu görüşünde haklı çıkan Feldstein Market Watch’da ABD borsalarının düşmesinin çok büyük önemli olmadığını ve faizlerin daha hızlı yükseltilmesini belirti.

Feldstein röportajı için bu linki takip ediniz.

 

Yellen faizi hızlı artırmayacak, Feldstein ise faiz artışı daha hızla gerçekleşmeli diye ısrara devam ediyor.

ABD Borsaları

 

Wall Street’in önemli yatırımcılarından Bill Miller, bir ayda yatırımlarından yüzde 20 değer kaybetmesine karşın, hala borsalarda alım fırsatı gördüğünü söyledi.

Miller, “Bill Ackman ve David Einhorn gibi aktivist yatırımcılar bu yıl yatırımlarından yüzde 20 zarar etti ama bir yılda. Ben ise bir ayda o kadarını kaybettim. Şu anda fonum yüzde 20 erimiş durumda” dedi.

 

Petrol

ABD merkezli küresel yatırım bankası Bank of America Merrill Lynch tarafından yayımlanan raporda, düşük petrol fiyatlarının yılda ortalama 3 trilyon dolarlık servetin el değiştirmesine yol açacağının öngörüldüğü belirtildi.

Bank of America Merrill Lynch, petrol fiyatlarının varil başına 70 doların altında kalması durumunda, küresel talebin 2020′ye kadar yıllık ortalama 1,2 milyon varil artacağını tahmin ediyor.

 

Analiz

Bugün ABD ve İngiltere’den önemli veri akışları mevcut.

Dün Dowjones vadeli ABD seansı açılışı ile 16180’den 15870’e kadar gerileyerek seans ortasında gelen alımlar ile 16275’den günü kapatmıştı. 16340’dan işlem gören vadeli endeks de 16440 seviyesi direnç noktamdır. Dün ki analizimde belirtiğim gibi yükseliş beklentim devam ederken satış için fırsat arayacağım.

Dün ki analiz için 

 

EUR/USD paritesi beklediğim gibi 1,12 yönünde yükselişe geçti. 1,116dan işlem gören parite de 1,16 ikinci direnç olarak karşımıza çıkıyor. Alım yönünde pozisyonumu korurken ek alım veya satış için pozisyon düşünmüyorum.

USD/TRY 2,9’ın altına indi. EUR/USD paritesi 1,12 direnç seviyesini geçer ise 2,82’i görebileceğimizi tahmin ettiğim kurda uzun vade 3,13 ve 3,4 beklentim devam etmektedir.

Altın, petrol ve diğer piyasa analizlerim için Alper@alperkorkmaz.com yazabilirsiniz.