Dolar Değer Kaybediyor
Eklenme Tarihi : 10 Ağustos 2016
Kategori : Günlük Analiz

Türk-Rus İlişkilerini Geliştirmek İçin Eylem Planı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rus lider Vladimir Putin St. Petersburg’da yaptıkları görüşmenin ardından düzenledikleri ortak basın toplantısında ilişkileri geliştirmek için 2016-2019arasında orta vadeli bir eylem planı yaptıklarını açıkladı. Putin “somut ve yapıcı bir görüşme” olduğunu söylerken, ikili, bölgesel ve uluslararası konuları ele aldıklarını belirtti. Putin “ilişkilerimizin tarihinde farklı dönemler, trajik sayfalar oldu ama karşılıklı saygı ve ortaklık mantığı öne çıkıyordu.” dedi ve “Türkiye’deki zor siyasi duruma rağmen, St.Petersburg’a gittiği için” Erdoğan’a teşekkür etti. Putin,  ”Türkiye’ye yönelik yaptırımları adım adım kaldıracağız” dedi. “İlişkilerin eski seviyelere taşınmasında iki taraf da kararlı” diyen Erdoğan da “peyderpey” atılacak adımları şöyle sıraladı:Üst düzey işbirliği konseyinin yeniden canlandırılması, Charter uçuşların tekrar hayata geçirilmesi, Tarım ürünleri dahil ikili ticaretleri kısıtlayan tedbirlerin ortadan kaldırılması, Türk müteşebbislerinin Rusya’daki faaliyetlerinin önünün açılması, vizesiz rejimin tam teşekkülü şekilde tekrar yürürlüğe konması. Putin, “Ekonomik, siyasi, bilimsel, kültürel ve insani ilişkileri geliştirmek için 2016-19 arasında orta vadeli programı hayata geçirmeye çalışıyoruz. Erdoğan’la bu konuları görüştük. İki ülkenin karma komisyonları görüşmeler yapacak. Stratejik planlama toplantıları yapılacak.” dedi. İki ülkenin ticari işbirliğinde enerji ve enerji projelerinin kilit önemde olduğunu söyleyen Vladimir Putin ayrıca Türk akım ve Akkuyu projeleri için somut adımlar atılması gerektiğini belirtti. ‘Turizm konusunda üzerimize düşeni yapacağız’.

Almanya Savunma Bakanı: Türkiye NATO İçin Önemli…
Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen Türkiye’nin Rusya ile yakınlaşmasına rağmen, NATO’nun kendisi için ne denli öneme sahip olduğunun farkında olduğunu söyledi. Federal Savunma Bakanı Fritzlar Hava Üssü Helikopter Alayı’nı ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin hangi tarafta yer aldığını bildiğinden hiç şüphesi olmadığını” belirtti. Bakan von der Leyen, son yıllarda “NATO içerisinde Türkiye’nin ne denli önemli olduğunu ve ittifakın güvenliği için ne denli önemli görevler üstlendiğini deneyimlediğini” vurguladı. Savunma Bakanı sözlerini, “Türkiye’nin de, kararsızlık durumunda müteffiklerinin kim olduğunu ve müttefiklerinin ne kadar önemli olduğunu bildiğine eminim.” şeklinde sürdürdü. / Deutsche Welle

Cumhuriyetçi Politikacılar Trump’ı Yalnız Bırakıyor…
Cumhuriyetçi Parti içinde son günlerde partinin başkan adayı Donald Trump’a oy vermeyeceklerini açıklayanların sayısı giderek artıyor. Geçmişte Cumhuriyetçi Partili yönetimlerde görev yapan 50 kadar eski ulusal güvenlik ve dış politika uzmanının Trump’a oy vermeyeceklerini açıklamasının ardından benzer bir açıklama da Cumhuriyetçi Partili Senatör Susan Collins’den geldi. 1996′da Senato’ya seçilen Collins, Washington Post gazetesine yazdığı makalede, partisinin milyarder emlakçı adayını başkanlığa uygun görmedi ve diğer insanlara saygılı davranmadığını savundu. Collins, Donald Trump’ın Cumhuriyetçi Parti’nin şu anda ülkenin ihtiyacı olan “kapsayıcı idari yaklaşımı” benimsemediğini de sözlerine ekledi. Maine Senatörü Collins, Donald Trump’ın “zayıfları alaya aldığını, etnik ve dini azınlıklara hakaret ederek önyargıları körüklediğini” belirtti. /Amerikanın Sesi

Atlanta Fed: ABD Ekonomisi 3.Çeyrekte % 3.7 Büyüyebilir…
Atlanta Federal Reserve’in açıklanan GDPNow adlı tahmin modeli, ABD ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde % 3.7 büyüme yolunda olduğunu gösterdi. Atlanta Fed’in açıklamasına göre; bu oran 5 Ağustos tarihinde açıklanan % 3.8 artış tahmininin hafif altında bulunuyor. Söz konusu revizyon, ABD’de açıklanan toptan stokları verilerinin ardından geldi.

 

Günlük Değerlendirme

 

USD/TRY 2,963’dan işlem görüyor. 2,95 destek noktasına kadar geri çekilme beklediğim kurda  2,975 günlük direnç noktamdır. Oluşan ortam ile yatırımcılar dolar satıp türk varlıkları almaya devam ediyorlar.

Brent Petrol 44,8’den işlem görüyor.  45,6 direnç olan petrolde 43,5’e kadar geri çekilme görebiliriz.

EUR/USD  1,11 destek yapmaya çalışıyor. Makul hacimde 1,14 yönlü alım pozisyonu alınabilir.

GBP/USD 1,306’dan fiyatlanıyor. 1,316’ın üzerinde fiyatlanma yapması zor görünen paritede gün içi yatay fiyatlanma görebiliriz.

 

Uyarı: Burada paylaştığım analizler yatırımlarda izlediğim ya da izleyeceğim stratejidir.  Analizler Z invesment  şirketine  gönderilen analizlerin özeti olup yatırımcılara bilgi verme amaçlı paylaşılmıştır. Kaldıraçlı piyasalar yüksek risk içermektedir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım yapmak için piyasanın işleyişini bilmeden yatırım yapmanız büyük maddi-manevi zararları ortaya çıkarabilir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım ve destek – eğitim  için iletişime geçebilirsiniz.
Alper@alperkorkmaz.com

https://twitter.com/AlperFrx