Değerinin ölçüsü değer verdiklerin kadardır
Eklenme Tarihi : 12 Mart 2014
Kategori : Denemeler

Bir insanın değerini anlamak için değer verdiklerine bakmak gereklidir.

İşim gereği her zaman en kötüsünü planlayarak iş yapmak durumundayım.Düşünce olarak düşman olduğum farklı görüşlerdekilerle çalıştım.İşimin boyutu her zaman en kötüsüdür.Birde işin içinde düşmanlar olunca boyut dahada değişmektedir.Hiç sevmediklerimizden bile bazen çok şey öğreniriz.İşiniz ne olursa olsun bu dünyada en çok değerli olan ”bilgi”dir.Bilgiye ulaşabildiğiniz kadar güçlüsünüz.

Dünyanın neresinde olursanız olun düşmanınızı tanımaz iseniz dostunuzu bulamazsınız.Düşmanın hilelelerini bilmez iseniz belki düşmanınız ile bir zaman aynı safta yer alırsınız.

İşim gereği herşeye şüphe ile bakmak durumundayım.2008de  dünyada kriz olurken bende krizi yaşayan hatta krizin başlangıcı  olan nedenlerin içindeydim.

2008de kaybedince çok yakın dediğim bir dostum bana  2 madde söyledi.

1-Her insanın bir fiyatı vardır.

2-Her insan  yalan söyleyebilir.

Fiyat denilince para anlaşılmasın.Bizim dünyamızda herşeyin bir fiyatı vardır ama satın alma şekli farklıdır.Kimisi makama kimisi şöhrete meyillidir.

Benim saygı duyduklarım ‘’toprağın altında’’…

Düşmanını ve dostunu belirlediğin kadar güçlüsündür.Düşman kim dost kim….Osmanlı’nın son devrinde Mason olup din adamı olarak ortaya çıkanlar var idi.Daha kötüsü ne olabilir ki?

İşimiz gereği birçok şirketi yakından takip ediyoruz.İflas eden şirketlerin çoğunda gördüğüm en büyük anlaşmazlıkları ‘’kadın’’lar ortaya çıkarıyor.Rusya’da derler ki ;Her kadın her zaman daha fazlasını ister…

 

Şimdi birini neden tercih ediyorsunuz ?Ne özelliği var ne farkı var ?Tek sermayesi güzellik olan bir bayanın zengin paralı biri karşısındaki diyaloğunun bir bölümü….

 

Bir iş adamı gözünden bakarsak, sizinle evlenmek kötü bir fikir.

Detayları bir kenara bırakırsak, yapmaya çalıştığınız şey “güzellik” ile “para” ikilisini takas etmek:

A kişisi güzelliği sağlar, B kişisi de bunun için ödeme yapar, gayet adil. Fakat burada ölümcül bir problem var; sizin güzelliğiniz kaybolacak ama benim param iyi bir sebep olmadıkça tükenmeyecek. Aslına bakarsanız, benim gelirim yıldan yıla artabilir, ancak siz yıldan yıla güzelleşemezsiniz. Bu sebeple, ekonomik açıdan bakarsak, ben değer kazanan bir varlıkken siz değer kaybeden bir varlıksınız.

Hem de sıradan bir değer kaybı değil, katlanarak artan bir değer kaybı. Eğer güzellik sizin tek varlığınızsa, değeriniz 10 yıl sonra çok daha düşük olacak.
Wall Street’te kullandığımız bir terimden yola çıkarsak, sizin için “takas pozisyonu” diyebiliriz, “satın al ve bekle” değil. Sizi satın almak iyi bir fikir değil, bu sebeple ‘kiralamayı’ tercih ederim. Çünkü alışveriş değeri düşen bir şeyi uzun süre elde tutmak hiç de iyi bir fikir değil. Aynı şey sizin istediğiniz evlilik için de geçerli.
Söylediklerim size zalimce geliyorsa şöyle düşünün; tüm paramı kaybetseydim, beni terk etmez miydiniz? Aynı şekilde güzelliğinizi kaybettiğinizde, benim de çıkış yolunu bulmam lazım.
Yıllık geliri 500 bin doların üstünde olan insanlar aptal değil; ‘sizinle yalnızca çıkarız ama evlenmeyiz.’ Size, zengin bir adamla evlenme fikrini unutmanızı öneririm. Bu arada, yılda 500 bin dolar kazanan o zengin siz olabilirsiniz. Zira o kadar parayı kazanmak, zengin bir aptal bulabilme ihtimalinizden daha yüksek!

 

Neden seni tercih edeyim?Tercih edince ne kazanacağım ne kaybedeceğim….Her zaman sorulacak soru…

 

All material presented herein is believed to be reliable but we cannot attest to its accuracy. Opinions expressed in these reports may change without prior notice. Alper Korkmaz and/or the staffs may or may not have investments in any funds cited above as well as economic interest. Alper Korkmaz can be reached at alper@alperkorkmaz.com

Trading foreign exchange on margin carries a high level of risk, and may not be suitable for all investors. The high degree of leverage can work against you as well as for you. Before deciding to trade foreign exchange you should carefully consider your investment objectives, level of experience, and risk appetite. The possibility exists that you could sustain a loss of some or all of your initial investment and therefore you should not invest money that you cannot afford to lose. You should be aware of all the risks associated with foreign exchange trading, and seek advice from an independent financial advisor if you have any doubts. Please read full risk warning.