Credit Default Swap (CDS) Nedir?
Eklenme Tarihi : 13 Ekim 2016
Kategori : Yatırım

CDS, Credit Default Swap deyiminin kısaltmasıdır. Türkçede tam bir karşılığı olmadığı için CDS olarak kullanılıyor. Kimisi “kredi risk primi” olarak adlandırılabiliyor; Kelime kelime tercüme etsek belki, Kredi İflas Takas (Primi) olarak söylenebilir.

Piyasalarda her ülke veya şirketin  çıkardığı menkul kıymetler belli bir riskle değerlendirilir. Geri ödenememe (default) riskinden bahsediyoruz. Bunu  “swap” (takas) yöntemini kullanarak bir anlamda sigortalamak mümkündür. Bu durumda o riski bir 3. Kişiye satmış olursunuz. Tabii her sigortalamanın olduğu gibi bu swap’ın da bir primi, maliyeti, fiyatı vardır. İşte CDS’le bu fiyatı/primi gösterir. Bunu ne belirler? Elbette ülkenin/şirketin iflas etme/geri ödeyemememe ihtimali… CDS satanlar, ülkenin iflas etme ihtimali yüksekse daha yüksek prim talep edeceklerdir.

Bir örnekle açıklayalım: Yüksek getirisinden dolayı portföyünüze devlet tahvili aldığınızı düşünelim. Hem bu yüksek getiriden yararlanıp aynı zamanda  yatırımınızın geri dönüşü olmama riskine katlanmak istemiyorsanız  CDS devreye giriyor  ve her ülkenin riskini belirleyerek belirlenen miktarı  CDS işlemi yapan kuruluşa  ödeyerek ödenmeme riskini CDS işlemi yapan kuruşa devredebiliyorsunuz. Riske karşı ödediğiniz paraya CDS PRİMİ deniyor.

CDS kontratlarının özellikleri nedir?

CDS kontratları genellikle 5 yıl vadelidir ve vadeler  10 yıla kadar uzatılabilir. Çoğunlukla 10-20 milyon dolar büyüklüğünde olan kontratlarda alıcı prim ödemelerini çeyrek dönemlerde yapar.

Ancak borcun tahsil edilemediği durumda CDS alıcısı, par value olarak adlandırılan borcun nominal değerini CDS satıcısından alır ve böylece CDS alıcısı borcunu CDS satıcısına devreder.

Fakat borcun tahsil edilemediği durumda CDS alıcısı, CDS satıcısından belirli bir ödeme alır, bu genellikle “par value” olarak adlandırılan borcun nominal değeridir. Borcunu tahsil edemeyen CDS alıcısı, bu bedeli alır ve borcunu CDS satıcısına devreder.

CDS primi nasıl belirlenir?

CDS primi, borcu ödeyecek olan ülke ya da firmanın batma, geri ödeyememe ihtimaline (temerrüt) göre piyasada belirlenmektedir. CDS primi yükseldikçe borcun geri ödenmeme ihtimali artar. Bu gibi durumlarda borçlananın kredi notu esas alınır.

Swap nedir?

Tarafların belirli bir süre üzerinde anlaştıkları ödeme taahhütleridir. Sözleşmelerde varlığın tanımı,ödeme tarihleri  ve sabit veya değişken faiz oranları üzerinden anlaşmaya varılır. Swap piyasasında ağırlıklı olarak para ve faiz takasları yapılmaktadır.