Çin ve Rusya
Eklenme Tarihi : 10 Temmuz 2015
Kategori : Yatırım
Çin Borsası Shanghai Composite Index yıl içinde en yüksek 5178,  
en düşük 3677 puanı gördü. Cuma günü endeks %4,54 yükselerek 3877 puandan kapandı.

Çin’li büyük şirketlerin hisse getirileri ile fiyatlanan yatırım fonu (  ETF )  FXI NYSE’de 53 dolardan 38,6 dolara kadar geriledi. Cuma günü kapanışa yakın 42,67 dolardan işlem görüyor. Aynı dinamiklerin devam edeceğini tahmin ederek fonun 33 dolara kadar gerilemesini bekliyorum.

 
fxi

Hong Kong Borsası 24900′dan haftayı kapattı. Hafta içi 22500 puanı gören endeksde satışların devam etmesini ve 17000 puana kadar gerilemenin devam etmesini bekliyorum.

 

 

İlerleyen günlerde aynı dinamiklerin devam etmesi halinde  satış baskısının ABD ve Avrupa Borsalarına sıçramasını bekliyorum. 

 

 

IMF: Çin’in balonu patladı

 

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başekonomisti Oliver Blanchard, Çin borsasındaki balonun patladığını açıkladı.

 

 Blanchard, IMF’nin bugün güncellediği Dünya Ekonomik Görünüm Raporu kapsamında düzenlenen basın konferansında küresel ekonomiye ilişkin gelişmeleri değerlendirdi.
IMF’nin bu yılki küresel büyüme beklentisini yüzde 3,5′ten yüzde 3,3′e çektiğini belirten Blanchard, revizyonda ABD ekonomisinin ilk çeyrekte gösterdiği zayıf performansın etkili olduğunu bildirdi.
Blanchard, büyük oranda olumsuz hava şartları ve limanlarda yaşanan grevlerden kaynaklanan zayıflığı, bir “kaza” olarak nitelendirirken, ABD’nin yılın geri kalanında toparlanmaya devam edeceği öngörüsünde bulundu.
Diğer taraftan, Japonya’nın ilk çeyrekte iyi performans gösterdiğine işaret eden Blanchard, buna karşın ülkeye yönelik 2015 büyüme beklentisinin düşük tüketim ve ücret artışı sebebiyle yüzde 1′den yüzde 0,8′e çekildiğini kaydetti.
IMF’nin Avro Bölgesi için bu yılki büyüme beklentisini yüzde 1,5 olarak koruduğunu hatırlatan Blanchard, ayrıca bölgedeki enflasyonun artacağı beklentisini paylaştı.
“Çin borsasındaki balon patladı”
Blanchard, geçen yıldan bu yana aşırı değerlenen Çin borsasının patladığını belirterek, “Çin borsasındaki balon patlamış gibi gözüküyor. Çin hükümeti, borsadaki balonun patladığını ve endekslerde istedikleri seviyeyi sonsuza kadar sürdüremeyeceklerini kabul etmeli” şeklinde konuştu.
Bununla birlikte, Şanghay bileşik endeksindeki dalgalanmaların küresel ekonomi için endişe verici olmadığını ifade eden Blanchard, öte yandan Çin’in borsadaki gelişmelerden daha önemli sorunları olduğunu dile getirdi.
Ülkenin büyüme tahminlerinde revizyona gitmeyenIMF, Çin’in bu yıl yüzde 6,8 ve gelecek yıl yüzde 6,3 büyümesini bekliyor.
“Yunanistan, küresel ekonomi için küçük bir risk”
IMF Başekonomisti Oliver Blanchard, Yunanistan krizinin dünya ekonomisine yönelik etkilerini de değerlendirirken, “Yunanistan’ın sıkıntı çektiği ve Avro Bölgesi’nden çıkması halinde daha fazla zarar göreceği konusunda belirsizlik yok. Ancak, bunun dünya ekonomisine etkilerinin sınırlı olacağı görülüyor” dedi.
Yunanistan’ın 19 ülkeden oluşan Avro Bölgesi ekonomisinin yüzde 2′si ve küresel ekonominin yüzde 0,5′ini oluşturduğuna dikkati çeken Blanchard, finansal piyasaların ülkedeki gelişmelere karşı nispeten düşük reaksiyon gösterdiğini ifade etti.
Bir gazetecinin “IMF’nin Yunanistan programının mimarı olarak öz eleştiri yapıyor musunuz?” sorusuna “Evet, öz eleştiri yapmaya hazırım” yanıtını veren Blanchard, ülkenin Eurozone’da kalması için çalışmaya devam ettiklerini söyledi.
“Yunanistan, Fed’in faiz artışını etkilemez”
IMF’nin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımını 2016′ya ertelemesi çağrısını yineleyen Blanchard, faiz artışının gelişmekte olan ülkelerin finansal şartlarını zorlaştıracağını ve sermaye çıkışlarına neden olacağını anlattı.
Blanchard, Fed’in faiz artışına eylül ya da aralıkta başlamasının ABD’nin büyüme performansına ciddi bir zarar vermeyeceğini savunurken, sözlerini “Yunanistan’daki gelişmelerin, Fed’in faiz artış zamanlamasını etkilemesi mümkün değil” tespitiyle tamamladı.

5 ülke birleşti, yeni para birimine geçiyorlar!

 

 

Vladimir Putin, BRICS ülkelerinin yeni bir kalkınma bankası ve ortak bir döviz rezervi oluşturma konusunda çalışmaları tamamladığını bildirdi.

 

 Rusya’nın dönem başkanlığında düzenlenen BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) liderler zirvesinde 77 maddelik ortak bildiri kabul edildi.Rusya’ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti’nin başkenti Ufa’da düzenlenen zirvenin ardından liderler “Ufa Deklarasyonu” ve “Ufa Eylem Planı”na imza attı. Zirve sonunda ayrıca BRICS ekonomik ortaklık stratejisi, kültür alanında işbirliği zaptı, ortak internet sitesi oluşturulması ve yeni Kalkınma Bankası’yla işbirliği konularında mutabakat zaptı imzalandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, zirvenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, BRICS kapsamında yeni finansal bir yapı oluşturulduğunu söyledi. Geniş katılımlı toplantılarda toplam 200 milyar dolar hacimli yeni kalkınma bankası ve ortak döviz rezervi oluşturulması çalışmalarının tamamlandığını belirten Putin, yeni bankanın ulaşım, enerji, altyapı ve endüstriyel gelişim alanlarında kredi sağlayacağını aktardı.

Toplam sermayesi 100 milyar dolar olan BRICS ülkeleri döviz rezervleri havuzu, üye ülkelerde nakit dolar sıkıntısının oluşması durumunda mali istikrarı sağlamak amacıyla oluşturuldu. Ortak havuza Çin 41 milyar dolar, Brezilya, Hindistan ve Rusya 18′er milyar dolar, Güney Afrika Cumhuriyeti ise 5 milyar dolar katkı sağlayacak.

Putin, ayrıca  BRICS ülkelerinin terörizm ve aşırılık tehditlerine karşı durarak Nazi ideolojisinin canlanmasını önleme, uyuşturucu ticareti, korsanlıkla mücadele ve sanal güvenlik gibi konularda birlikte hareket edeceklerini söyledi. Putin,BRICS ülkelerinin uluslararası güvenlik ve küresel güvenliğin sağlanmasına katkı sunmaya devam edeceğini belirtti.

BRICS yol haritasının en geç bu sene sonuna kadar hazır hale geleceğini ifade eden Putin, BRICS liderlerinin Antalya’da düzenlenecek G20 zirvesinde ayrıca bir araya geleceğini ifade etti.

İran’a yaptırımların kaldırılması istendi
Öte yandan, BRICS ülkeleri, yayımladıkları ortak deklarasyonla İran’ın nükleer programının barışçıl amaçlarla kullanılmasını garanti altına alarak, Tahran’a karşı tüm yaptırımların kaldırılmasını sağlayacak anlaşmanın bir an önce hayata geçmesini talep etti.

Ukrayna’nın doğusundaki gelişmelere değinilen deklarasyonda, bu ülkedeki sorunun ancak politik yollarla çözülebileceği belirtildi.

BRICS ülkeleri, DAEŞ terör örgütü ve terörizmin her çeşidini de “en kararlı şekilde” kınadı. Liderler, ayrıca, uluslararası toplumu Afganistan’ı desteklemeye çağırdı.