Çin Krizi Derinleşiyor
Eklenme Tarihi : 11 Ocak 2016
Kategori : Günlük Analiz

Societe Generale yayınladığı yatırımcı bilgilendirme notunda, ”2020 yılından bu yana görülen en ciddi düşüşün ve güçlü negatif haber akışının ardından, gelişmekte olan piyasalarda bir miktar pozisyon almayı düşünme zamanı geldi. Ancak Asya’dan kaçınarak seçici şekilde hisse toplanmalı. Çin’de yavaşlama, potansiyel para birimi değer kayıpları, şirket temerrütlerine yönelin endişeler nedeniyle Asya riskli” ifadelerine yer verildi.

Cuma günü dolar karışık bir seyir izlerken hisse senedi piyasaları değer kaybetti. Euro, dolar karşısında Cuma günü belirtiğim gibi 1.082 desteğinden güçlenerek 1.097e yükselirken , İngiliz sterlini 1.45e kadar geriledi. Dolar, Türk Lirası karşısında 3.04 e yükseldi.

 

Dowjones vadeli endeks , geçen hafta beklediğim gibi 16200’ün altına gerilerken S&P500 vadeli endeks 1893 seviyesine kadar inmişti.

Bu hafta içi Avrupa Merkez Bankası ( ECB ) ve İngiltere MB ( BOE) faiz politikası açıklanacakken, ABD şirket bilançoları yakından takip edilecektir. Haftanın ilk işlem günü Alcoa bilançosunu açıklayacak. Perşembe günü JP Morgan, Cuma günü Wells Fargo , Citigrup ve BlackRock bilançoları büyük önem taşımaktadır.

Geçtiğimiz hafta JP Morgan 5 dolar, Goldman Sachs 16 dolar hisse başı değer kaybetmişti. Goldman Sachs hisseleri 164 dolardan haftayı kapatırken hisse için beklentim 152 dolar hedefli satış baskının devamıdır.

http://alperfx.com/dolar-yukseliyor-hisseler-dusuyor.html

 

UBS tarafından yayınlanan son teknik analiz raporunda S&P500 ve gelişmekte olan piyasalar için satış önerilirken , Altın için alım yönünde pozisyon alınması öneriliyor.

Hafta içinde hisse senetlerinin değer kaybetmeye devam etmesini bekliyorum.

Dowjones 15800 desteğine inebilir.

Dolar, Türk Lirası yükseliş dinamiği devam ediyor.


 

Döviz ve hisse senedi piyasalarında sorularınız için Alper@alperkorkmaz.com mail gönderebilir twitter’dan takip edebilirsiniz.

 

8-jarige-cyclus-goud Berenmarkt-globale-aandelen 7-jarige-cyclus-aandelen