Çin Borsasında Manipülasyon
Eklenme Tarihi : 20 Temmuz 2015
Kategori : Haberler

Çin’in altın stoklarının açıklanmasıyla altın fiyatları yeni haftaya düşerek başladı.

17 Temmuzda 1133 seviyesini gören fiyatlar pazartesi günü 1072e kadar geriledi.  FED’in faizleri yükselteceğiz yönündeki sinyalleri ve Çin’in altın yatırımları fiyatları 1030 dolar desteği altına çekebilir. 950 doların dip olmasını bekliyorum.

Genel olarak bu düşüş , ilerleyen yıllarda 2000 doların üzerine çıkacak dinamikleri göstermektedir.

Morgan Stanley yatırım bölüm başkanı Ruchir Sharma geçtiğimiz hafta Çin borsasında yaşanan satış baskısı üzerinde yaptığı yorumlar , ilerleyen yıllarda Çin’in Yunanistan’dan daha kötü bir duruma geleceği üzerinedir.

Çin 2008 sonrası mali ekonomiye yöneldi. ABD’nin 1970 petrol krizi sonrası yapmaya çalıştığını yapmaya başlamıştı. Finansal piyasalara yöneldi.

Bir ülkenin veya şirketin büyümesi için likiditeye ihtiyacı vardır. Yani krediye ihtiyacı yeni sermayeye ihtiyacı demektir.

Borsalarda bunun için vardır. Faiz ile borçlanmak istemeyen şirketler veya borçlanmada zorlanan , ortak alarak  büyümeye gitmek istemiştir. Halka arzlar bunun içindir. Şirkete giren yeni sermaye ile işler büyütülür veya borçlar ödenerek kar oranı artırılmak istenir.

Çin’de 2008 sonrası halka arzların sayısı yükseldi. Çin devletinin büyümeyi korumak ve büyümeyi genişletmek için kredi musluklarını açtı. Kredi için şartlar esnetildi.

Çin’li şirketlerin karı her geçen gün azalırken piyasa değerleri yükselmeye devam ediyordu.

2014 ve 2015′de hisseleri asıl yükselten dinamik ” kredili ” alımlardan oluşuyordu. Kredili

alım yapanların ,  bireysel yatırımcılardan oluşurken çoğunluğun piyasa bilgisinin yetersiz oluşu satışları  hızlandırdı. Piyasa tecrübesi olmayan bu yatırımcılar endişe duyarak hisselerini satmaya çalıştılar. Çoğu sığ olan hisselerden çıkış yapamayanlar olduğu gibi bu düşüşün kar satışları olduğuna düşünüp ek yatırım yapanlarda oldu.

Düşüşü durduran en büyük etken devletin yaptırımı oldu. Büyük yatırımcılar 6 ay boyunca piyasada işlem yapamayacak.

Çin borsalarında işlem yapan yatırımcıların %90’ı bireysel ve kredili alımlar ile piyasada olurken yatırım tutarları 10 000 usd civarındadır. Büyük yatırımcılar ise kurumsal yatırımcılar olup 150 000 usd civarında bir fonla trade etmektedirler. Günlük takas bilgilerine göre işlem hacmini kurumsal yatırımcılar gerçekleştirmektedir. Yani Çin hükümeti satışları durdurmak ve Çin’e duyulan güveni sarsmamak için işlem yasağını getirmesi büyük krizin habercisi niteliğindedir.

 

gdk1

 

 

 

 

 

 

Durumun daha net anlaşılması için Türkiye’den bir örnek verelim. Resimde görüldüğü gibi XXX hisse senedinin tabanı 1,02’dir. Elinde 2500 lot hissesi olan bir yatırımcı panik halinde satar ise hisseler %10 düşmüş olacaktır. Çin’de faaliyette bulunup ABD borsalarında NYSE-NASDAQ-OTC işlem gören 159 şirketin en büyük işlem hacmi JD şirketinde günlük 100 000 lot civarında olurken , piyasa değeri mayıs ayında dünyanın en büyük enerji şirketi Exxon Mobil’i geçen China petrolum’da ise Çin borsası Şangay’da 100 milyon lot , ABD borsası NYSE ise ortalama 100 000 lot işlem görmektedir.

 

Türkiye’de en yüksek işlem hacmi Garanti bankası hisselerine gerçekleşirken pazartesi kapanış ile günlük  54 milyon lot işlem gerçekleşirken 817 milyon tl Garanti Bankasının piyasa değeri  34 milyar tl’dir.   İşlem hacmi 302 milyon dolar piyasa değeri 13 milyar dolardır.

Yani China petrol Garanti bankasının 12 katı büyüklüğünde bir dev iken günlük işlem hacmi 100 milyon dolardır.

 

Çin’in en büyük bankası ICBC’dir. Şangay borsasında işlem gören bankanın piyasa değeri 300 milyar dolardır. Pazartesi günü 120 milyon lot işlem gerçekleşen hisselerde ABD Borsasında şu an 7145 lot işlem gerçekleşmiştir.

 

Garanti Bankası hisseleri OTC’de işlem gören bir şirketimizdir. Şu ana kadar  OTC işlem gören hisselerde 45000 lot işlem gerçekleşmiştir.

 

Türkiye’de ve dünyada  borsalarda işleyiş aynıdır. Fiyatları ve adet hareketleri ile manipülasyon yap.

 

Dünyayı yönetmek isteyenler borsalar ile hükümete gerekli sinyalleri gönderiyorlar. Para havadan bir nem kaparken ekonominin darbe alması hükümetleri bu tip kişilere karşı boyun eğdirmek zorunda bırakmaktadır.

 

Belirli bir fon büyüklüğü olan kişiler hemen hemen her ülkede aynı hareketleri yapmaktadır. Sığ piyasalarda işlem yapan bir spekülatör iyi organize edebilirse yılda 2 ile 10 milyon dolar arası (minimum ) kazanç elde edebilir.

 

Sonuç olarak Çin’de yaşanan son gelişmeler ışığında şunu söyleyebiliriz. Borsa veya hissenin yükselmesi zor olan bir gelişme değildir. Fiyatlar yükseldiğinde satabilmek için alıcı gereklidir. Çin’de fiyatlar yükseldi. Alıcı gelmesi için devlet kanalı ile güya biz size yatırımcı getireceğiz sıcak para vereceğiz sinyali ile borsalar yükseltildi. Yabancı yatırımcılar özellikle Asya ülkeleri üzerinden gelmiş gösterilmiştir..Ucuzdan hisse alanlar fiyatlar istediği seviye gelince korku senaryoları ile büyük kar ederek hisselerini sattılar. Bu satışları yapanların adeti 30’u geçmez.

 

Büyük operasyon oldu. Çin bir kez bunların ağına düştükten sonra artık düzene kavuşamaz. Finansal piyasalarda iyi organize olan bu yapıya benzemeye çalışan , bizde yaparız diyen çok az kişilerde olsa bile amaç ucuz hisseyi karlı satmak olunca takımın birbirine duyduğu güven kadar işler başarılı olmaktadır.

 

 

 

Her türlü görüş ve soru için Alper@alperkorkmaz.com yazabilirsiniz.

 

ABD işlem gören Çin’li şirketlerin listesi için

 

http://alperfx.com/wp-content/uploads/2015/07/çin-litse.pdf

 

Çin borsası için  http://english.sse.com.cn/listed/list/

 

 

Garanti Bankası OTC derinlik

 

GARANTİ-OTC

 

 

 

 

 

 

China Petrol Derinlik

 

China-petrol