Çin Başekonomisti Scissors: Trump, ilk olarak çelik silahını çekecek
Eklenme Tarihi : 9 Ocak 2017
Kategori : Haberler

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD ile iki numarası Çin’in 2017′de bir “ticari misilleme döngüsüne” düşebileceği belirtiliyor. Çin Bej Kitabı Baş Ekonomisti Derek Scissors’a göre Donald Trump, Beyaz Saray’a geçer geçmez elindeki ‘çelik silahının’ tetiğine basacak. Dev iki ülke arasındaki misilleme sarmalının ilk hamlesi ABD’nin en büyük rakibi Çin çeliğine uyguladığı gümrük vergisini yükseltmesiyle gelecek.

Washington-Pekin hattındaki ticari misilleme döngüsünün fitilinin Trump tarafından ateşleneceğini belirten Scissors, Amerikalı bir televizyon kanalına verdiği mülakatta konu hakkında önemli ipuçları verdi. İki ülke arasıdaki ticari misilleme sarmalında Trump’ın ilk çelik silahını çekeceğini ifade eden Scissors, “Trump, Çin çeliğindeki gümrük tarifelerini yükselterek işe başlayabilir. Fakat Çin buna misillemeyle karşılık verecek. Ardından Trump’ın ekonomi kurmayları bundan hoşlanmayacak. Ve Onlar da karşı misileme yapacak. Böylece sarmal büyüyerek devam edecek” diyerek uyarıyor.

Scissors, “Akıllara ABD’nin hamlelerinden sonra Pekin yönetiminin Çin Komünist Parti Kongresi’nin de yapılacağı 2017′de nasıl bir karşılık vereceği sorusu geliyor. Kendilerini kontrol altında tutabilecekler mi? Pekin’in sermaye çıkışlarına neden olacağı ve diğer ülkeleri tahrik edebileceği için yuanda yeni bir devalüasyona gitmesi pek muhtemel görünmüyor” diye konuştu.