Cesur mu olmak istiyorsun ? Risk al o zaman
Eklenme Tarihi : 18 Aralık 2016
Kategori : Denemeler

Gerçekten istiyor musun?  Eğer istiyor isen risk alırsın. Risk almadan hiçbir şey elde edemezsin.

 

Daha önce de  dediğim gibi Que Sera, Sera.

Her şey olacağına varır. Çoğu insan hayatının her gününü daha büyük bir plan olduğuna inanarak geçiriyor. Fizik ötesi beklentileri ile hayal kurup seviniyor ve üzülüyorlar. İnsanların sorunu da bu. Öylece oturup, birilerinin olayları düzelteceğini umarlar. Ama kimse yapmaz. Kimse umursamaz.
Gerçek ne kadar şaibeli bir kavram değil mi?
Ne aradığımızı biliyor muyuz?
Olanlara bir anlam veremiyoruz. Her gün yeni şeyler keşif ediyoruz. Yeni şeyler gerçekten uzaklaşmamıza sebep oluyor. Gerçek bize hayal gibi gelmeye başlıyor. Ama bir hayale de inanmak istemiyoruz. Göz gördüğüne inanır. Hep aynı resme bakar isek gözün alışır yanlışları göremezsin. Zamanla tüm yanlışlar doğrularımız haline gelir. Hiç kimse hayatında figüranlığı kabul etmez.

 

Şimdi olaylara kendi tarafımızdan baktığımız için her zaman haklı durumdayız.  Oysa rolleri değiştirip O’nun yerine kendimizi koyar isek  hatalarımızı fark ederiz.

 

İşin aslı nedir biliyor musun ? Emin olmamaktır. Karşıdaki insan senin için ne düşünüyor ne hissediyor bunu bilemiyorsun. Birinin canını neden acıtmak ister ki insan ? Sevdiğinden emin olmak için ……

Medeni denilen bir kavram var. İşte bu medeni kavramda olabilmek için arkadan değil de karşısına çıkıp dobra olmak vardır.

Ben senin için şunları yaptım bunlardan vazgeçtim vb. diyecek değilim. Sonuçta sorunları çözmek için konuşmaya çalışıyoruz. Yeni sorunlar çıkarmak için konuşmaya gelmedik.

Ya bugün laf söyleyeceksin yada laf dinleyeceksin.

 

Medeni denilen ifade taraflar birbirlerini suçlayacak ise bu dava olur ki davalarda mahkemede işleme alınır. Yok suçlarını itiraf edip hatalarını düzeltmeye çalışacak iseler bir ortak noktada buluşma sağlanabilir.

Her oyunun kendine has kuralları vardır. Ama her oyun içinde genel bir kural vardır. Sen hamle yapmış isen sıra karşı taraftadır ve hamlesini beklersin.

Hamle yapmaz isen risk almaktan korktun denilir. Hamle yapmaz isen kaybetmeye daha çok yakınsın demektir. Hamle yapmaz isen oyunu bitirdim sen işine bak demektir.

İş işten geçmeden risk al bir hamle yap. Yoksa oyunu farklı birisi ile oynamak zorunda kalırsın.

 

Ve kaybedenlerin her zaman bir bahanesi vardır….

Herkes tek başına ölür. Ama eğer birileri için bir şey ifade ettiysen… Birilerine yardım ettiysen ya da birilerini sevdiysen… Tek bir kişi bile seni hatırlıyorsa… …belki de aslında hiç ölmezsin.

All material presented herein is believed to be reliable but we cannot attest to its accuracy. Opinions expressed in these reports may change without prior notice. Alper Korkmaz and/or the staffs may or may not have investments in any funds cited above as well as economic interest. Alper Korkmaz can be reached at alper@alperkorkmaz.com

Trading foreign exchange on margin carries a high level of risk, and may not be suitable for all investors. The high degree of leverage can work against you as well as for you. Before deciding to trade foreign exchange you should carefully consider your investment objectives, level of experience, and risk appetite. The possibility exists that you could sustain a loss of some or all of your initial investment and therefore you should not invest money that you cannot afford to lose. You should be aware of all the risks associated with foreign exchange trading, and seek advice from an independent financial advisor if you have any doubts. Please read full risk warning.