Büyük Yatırımcılar Altın Alıyor
Eklenme Tarihi : 17 Mayıs 2016
Kategori : Günlük Analiz

ABD Merkez Bankası’nın haziran ayında faizlerde değişiklik yapmayacağı yönünde algı ile altın fiyatları yükselmeye devam ediyor.

Büyük yatırımcılar XAU/USD Altında alım yönünde pozisyon almaya devam ediyorlar.

George Soros, yılın ilk çeyreğinde ABD hisse senetlerine yaptığı yatırımı yaklaşık üçte bir düşürürkeni dünyanın en büyük altın üreticisi Barrick Gold Corp.’un 264 milyon dolarlık hissesini satın aldı.

Soros Fund Management’ın hisse sendi varlıklarının değeri, resmi verilere göre, geçen çeyreğin sonunda yüzde 37 azalarak 3.5 milyar dolara geriledi. Soros, Barrick’in yüzde 1.7′sini satın aldı ve bu şirket Soros’un poerföyünde en büyük ABD’li halka açık varlık oldu. Soros ayrıca, altın fiyatlarını takip eden exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust’ta 1.05 milyon hisselik call opsiyon sahibi olduğunu da açıkladı.

Eric Mindich tarafından kurulan hedge fonu Eton Park Capital Managemen bir kez daha altının yükseleceğine oynadı.

Şirket, resmi verilere göre, birinci çeyrekte, 422 milyon dolar karşılığı 3.59 milyon adet altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust payı aldı. Buna ek olarak, fon, 700 milyon dolarlık nominal değerli SPDR Gold Trust call opsiyonu satın aldı.

Böylelikle Mindich de altında yükseliş bekleyen fon yöneticileri Paul Singer ve Stan Druckenmiller’a katıldı. Spot altın bu yılın ilk üç ayında yüzde 16 ile 1986′dan bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

Londra’da altın piyasasında her yıl yaklaşık 5 trilyon dolarlık işlem oluyor ve Barclays bu piyasadan çıkıyor. ICBC Standard geçen hafta Londra değerli metaller piyasası takas sistemine dahil oldu ve geçen ay London Bullion Market Association’dan piyasa yapıcı yetkisi aldı.

Söz konusu kasa 2,000 ton atın ve diğer değerli metalleri alabilecek kapasitede ve bu kasada 90 milyar dolara kadar altın tutulabilir.

Yıl içinde belirtiğim gibi altında 1400 beklentim devam ediyor. Gram Altın GAU/TRY 121,5’den fiyatlanıyor.  Fiyatlar gün içi 120 seviyesine gerileyebilir. Fakat kalıcı düşük bir fiyatlanma beklemiyorum.

USD/TRY 2,9635’den fiyatlanıyor.  2,935 günlük destek noktamdır. Gün içi kur gerileyebilir.  2,92’in altında kalıcı bir fiyatlanma şu an için zor görünüyor.

 

Soros ve Buffet başta olmak üzere diğer büyük yatırımcıların tüm yatırımlarını detaylı bir şekilde paylaşabilirim.

NOT: Burada paylaştığım analizler yatırımlarda izlediğim yada izleyeceğim stratejidir. Daha detaylı analiz – işlem önerisi için iletişime geçebilirsiniz.
Alper@alperkorkmaz.com

FB https://www.facebook.com/alperkrkmzf

TWTR https://twitter.com/AlperFrx