Borsalar Düşüyor Euro Yükseliyor
Eklenme Tarihi : 9 Şubat 2016
Kategori : Günlük Analiz

Almanya’nın en büyük bankası Deutche Bank dün piyasalarda satışları tetikleyen açıklama yaptı. Banka tüm borçlarını ödeyebilecek durumda olduğunu açıklaması  piyasalara satış getirdi.

Deutsche Bank’ın tahvillerinin temerrüte karşı sigorta maliyeti (CDS) bu yıl ikiye katlanırken, bankanın hisse senetleri şirketin tasfiye değerinin yaklaşık üçte bir seviyesinde seyrediyor. 14 EURO’dan işlem gören Deutche Bank hisseleri 2008 krizinde görülen dip seviyenin altına indi.

2008 krizinde ABD batar Lehman batmaz deniliyordu. Fakat Lehman battı. Deutche Bank’ta iflas edebilir.

Deutche Bank açıklaması sonrası  Avrupa MB Yönetim Kurulu üyesi Coeure 26-27 şubatta yapılacak G20  zirvesinde Merkez Bankalarının piyasaya müdahele etmeleri üzerine konuşacağız şeklindeki açıklaması krizin tahmin edilenden daha kötü boyutta olduğunu ortaya koyarak piyasalarda satışın dalgasını artırdı.

Petrol fiyatlarının düşmeye devam etmesi dev enerji şirketlerini dolaysıyla bankaları tehdit eder hale geldi. Dün likidite bolluğu yaşan enerji şirketleri bugün teker teker iflas etme noktasına geldi. Bu durum petrol üretici ülkelerin SWF fonlarını nakite çevirmeye başlaması ile piyasalara satış getiriyor. Konu hakkında detaylı yazı için bu linki takip ediniz.

 

 

 

Piyasalardaki satışları kesmek ve risk iştahını düzeltmek için önümüzdeki günlerde Fed, ECB, BOJ, BOE ortak bir kurtarma operasyonu yapabilir.

 

Dün Dowjones vadeli endeks dünde belirtiğim desteğin altına inerek  15730 puana kadar geriledi.  15950den işlem gören vadeli endeks 16080 direnç noktasına hamle yapabilir. Fakat beklentim 15000 yönünde satış baskısının devam etmesidir.

 

 

Geçmiş Dowjones Analizi

 

Almanya DAX Vadeli endeksi 8950’den işlem görüyor. 8600 destek noktasına kadar satışların devamını bekliyorum. 9070 direnç noktamdır.

EUR/USD Paritesi dün 1,109a kadar gerileyip 1,123a yükselmişti. 1,1185den işlem gören paritede 1,11 destek seviyesi korunmaya çalışıyor. Hedef bölge 1,16 seviyeleridir. Gerilemelerde alım yapmak üzere strateji geliştirilebilir.

USD/TRY kuru 2,94 direnç seviyemi geçerek 2,963a kadar yükseldi. 2,94 seviyesini destek yapan kurda 3,03 hedefli yükseliş görebiliriz.

EUR/TRY kuru 3,30dan işlem görüyor. Euro’nun Japon yeni hariç nerdeyse tüm para birimlerine karşın değer kazanması ile Türk Lirası’da nasibi alıyor. 2,288 destek seviyesini korumaya çalışacak kurda 3,36  ilk hedefli yükseliş görebileceğimizi tahmin ediyorum. Bu nedenle EUR/TRY alım için fırsat arıyorum.

Gram altın ( GAU/TRY ) 113’den işlem görüyor. Yıl içinde XAU/USD ( Altın/ons) fiyatlarının 1400 seviyeleri için atak yapacağını tahmin ederken Gram altın için 140 tl seviyesini bekliyorum.

Geçmiş Altın Analizim 

Türk Lirası Değer Kaybediyor | Alper Korkmaz - 9 Şubat 2016 10:55

[...] Borsalar Düşüyor Euro Yükseliyor [...]