Borsa ve Dolandırıcılık ile ilgili en iyi 26 film
Eklenme Tarihi : 28 Temmuz 2016
Kategori : Haberler

Dünyada borsa ve dolandırıcılık dendiğinde akla gelen ilk gelen kelime (Wall Street). Amerikanın ünlü New York Borsasının bulunduğu sokağın ismi, bir çok ünlü aktörün oynadığı borsa ve dolandırıcılık ile ilgili filmlerde geçmektedir.

Ama bazı filmler var ki, borsa ve finans ile ilgileniyorsanız seyretmeniz şart.

 

Bu filmlerde sadece Borsanın iyi tarafını değil, aynı zamanda kötü tarafını yani Dolandırıcı tarafını göreceksiniz. Hatta filmlerin nerede ise hepsi Borsada gerçekleştirilmiş dünyanın en büyük dolandırıcılık hikayelerini anlatmaktadır.

 

İzlemenizi tavsiye ettiğimiz bu filmleri sizin tek tek derledik..

 

 

1 Wall Street

(1987)

İMDB puanı 7.4/10

1980’lerin iş dünyasına perde arkasının sürükleyici hikayesinin anlatıldığı filmde, hırslı ve genç bir borsacı (Charlie Sheen) Wall Street efsanesi Gordon Gekko (filmdeki performansıyla Oscar Ödülü kazanan Michael Douglas) tarafından baştan çıkarılarak yasa dışı ve son derece kazançlı bir dünyaya adım atar. Ancak kısa sürede bir gecede kazanılan zenginliklerin bedelinin çok ağır olduğunu keşfedecektir…

Genç ve sabırsız borsacı kendi kanatları altına gençliğini alır acımasız ve açgözlü kurumsal akıncı boyunca alınan yasa dışı iç bilgi işlem dahil, top almak için her şeyi yapmaya hazırdır.

(126 dak.)

Yönetmen: Oliver Stone

Oyuncular: Charlie Sheen , Michael Douglas , Tamara Tunie , Franklin Cover

2 The Wolf of Wall Street(2013)

İMDB puanı 8.2 /10

Jordan Belfort 24 yaşında genç ve hırslı bir adamdır. Para kazanma arzusuyla Wall Street borsasında önce komisyoncu ve ardından Stratton Oakmont adında bir yatırımcı firmasında zengin olmak için her şeyi yapmaya hazır bir CEO olur. 90’ların en hızlı günleridir ve New York işlem salonunda her şey olabilmektedir. Önemsiz tahvillerle birçok yatırımcıyı aldatarak, Belfort kısa zamanda bir para makinasına ve aynı zamanda bir harcama makinasına dönüşür. Bir günde hesapları milyon dolarlarla doldururken o gece hepsini aynı hızda harcayabilir. Profesyonel hayatının yanı sıra uyuşturucu, fahişeler, son derece pahalı lüks fantezilerle dolu kirli bir oyunun içindedir. Bu karakterin hayatındaki her şey abartılı bir şekilde devam ederken, çöküş ise çok uzakta değildir…

 

Yönetmenliğini Martin Scorcese’nin üstlendiği film Amerikan borsasında komisyoncu olan Jordan Belfort’un biyografisinin bir uyarlaması. Filmin başrolünde Leonardo DiCaprio yer alırken kadroda Jonah Hill, Kyle Chandler ve Jean Dujardin kendisine eşlik ediyor. (180 dakika).

 

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Leonardo DiCaprio , Jonah Hill, , Margot Robbie , Matthew McConaughey

 

3 – İç İşler – Inside Job (2010 Belgesel)

İMDB puanı 8.3 /10

Oscar a aday olmuş yönetmen Charles Ferguson, İç İşler ile, hâlâ dünyayı kasıp kavurmakta olan 2008 ekonomik krizinin perde arkasındaki akıl almaz gerçekleri ilk defa gözler önüne seren bir filme imza atıyor.

Faturası 20 trilyon doları aşan kriz, milyonlarca insanı evsiz ve işsiz bırakarak mağdur etti. Film, derinlemesine araştırmaların yanı sıra finans dünyasının önemli isimleriyle, politikacılarla ve gazetecilerle yapılan dudak uçuklatıcı röportajlar üzerinden arsız bir endüstrinin gelişimini takip ediyor. Aynı zamanda da siyasetin, düzenlemelerin ve akademinin yozlaşmasıyla sonuçlanan yıkıcı ilişkiler ağını açığa çıkarıyor.Matt Damon tarafından seslendirilen film yalnızca ABD ile sınırlı kalmıyor, İzlanda, İngiltere, Fransa, Singapur ve Çin’e de giderek, her birimizin hayatını etkilemekte olan yoz ve açgözlü sistemin resmini bir bütün olarak çiziyor. Bu, olayları parça parça gazetelerde okumaktan çok farklı bir his; uyandırıyor, sarsıyor.

(105 dakika).

Yönetmen: Charles Ferguson

Oyuncular: Matt Damon , William Ackman , Daniel Alpert , Jonathan Alpert

4 Kazan Dairesi –Boiler Room (2000)

İMDB puanı 7.0 /10

Seth Davis okulu yarım bıraktıktan sonra brokerlık yapmaya karar verir. Şehrin yeni borsa şirketlerinden birinde stajerliğe başlayan Seth, kısa sürede çok para kazanır ve bu hızlı hayatın zevkine kapılır. Ancak bu parıltılı dünyanın arkasında doğru gitmeyen bir şeyler vardır.

Özellikle genç yeteneklerden oluşan kadrosuyla dikkat çeken Boiler Room – Kazan Dairesi (120 dakika).

Yönetmen: Ben Younger

Oyuncular: Giovanni Ribisi , Vin Diesel , Nia Long , Nicky Katt

5 Büyük Kısa – The Big Short (2015)

İMDB puanı 7.8 /10

Sektör dışından dört kişi büyük bankaların, medyanın ve hükümetin görmekten kaçındığı şeyi, ekonominin küresel çöküşünü gördüğünde akıllarına bir fikir gelmişti: Büyük Açık. Cesur yatırımları, onları her şeyi ve herkesi sorgulamalarının gerektiği modern bankacılığın karanlık, hassas noktasına götürmüştü. Michael Lewis’in çok satan kitabına ve gerçek bir hikayeye dayanan, Adam Mckay’in yönettiği Büyük Açık filminde Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling ve Brad Pitt rol alıyor..

(130 dakika).

Yönetmen: Adam McKay

Oyuncular: Christian Bale , Steve Carell , Ryan Gosling , Brad Pitt

 

6 Trading Places(1983)

İMDB puanı 7.5 /10

Komedi filmleri denince aklımıza genelde tecrübeli oyuncu Eddie Murphy gelir. Eddie Murphy ve Dan Aykroyd’un başrollerini aldığı bu filmde, Murphy ve Aykroyd birbirlerine zıt iki karakteri canlandırıyor. Bu iki karakter hayatlarını normal bir şekilde sürerler, taki Ralph Bellamy karşılarına çıkana dek. Murphy ve Aykroyd, Bellamy’den intikam almak için birleşirler ve öç almak için Bellamy’nin peşine düşerler.

(116 dakika).

Yönetmen: John Landis

Oyuncular: Eddie Murphy , Dan Aykroyd , Ralph Bellamy , Don Ameche

7 Margin Call(2011)

İMDB puanı 7.1 /10

Finansal krizin ilk aşamalarında, 24 saatlik bir süre içinde, bir yatırım bankasının yönetimindeki anahtar kişileri anlatıyor.

Oyunun Sonu, J. C. Chandor’un senaryosunu yazdığı ve yönettiği 2011 tarihli bağımsız film. Film 2008 Finansal Krizi’nin başlangıç zamanlarında Amerikalı bir yatırım bankasında yaşanan olaylara odaklanıyor.[2][3] Filmin oyuncu kadrosu içerisinde Kevin Spacey, Paul Bettany, Jeremy Irons, Zachary Quinto, Simon Baker, Demi Moore ve Stanley Tucci yer alıyor.

İlk olarak 25 Ocak 2011’de Sundance Film Festivali’nde seyirciyle buluşan yapım, 21 Ekim 2011 tarihinden itibarense Amerika sinemalarında gösterime girmiştir. Amerika’da $5,354,039 bir hasılata sahip olan yapım, gösterime girdiği diğer ülkelerin toplamında da $14,150,000 bir hasılata ulaşmıştır.

(107 dakika).

Yönetmen: JC Chandor

Oyuncular: Zachary Quinto , Stanley Tucci , Kevin Spacey , Paul Bettany

8 Wall Street: Money Never Sleeps(2010)

İMDB puanı 6.3 /10

Sinema tarihinin en büyük anti-kahramanları arasında gösterilen efsane broker Gordon Gekko yeniden beyazperdeye dönüyor. Ünlü yönetmen Oliver Stone’un 1987 yılında finans piyasasındaki çetin mücadeleyi anlattığı “Wall Street” adlı filminde yer alan Gordon Gekko, kimi zamanlarda aldığı sert, yer yer kural tanımaz kararlarıyla hafızalarda yer etmişti. Wall Street’in en parlak yıllarını yaşadığı dönemde özellikle içeriden bilgi alarak servetini katlayan Gekko’nun maceraları şimdi aradan 20 yıl geçmesi ardından yeniden gündeme geliyor

(133 dakika).

Yönetmen: Oliver Stone

Oyuncular: Shia LaBeouf , Michael Douglas , Carey Mulligan , Josh Brolin,

9 Enron: The Smartest Guys in the Room (2005 Belgesel)

İMDB puanı 7.7 /10

Enron şirketi, kendi hataları ve bozuk iş uygulamalarının ve nasıl olur da dünyanın en çabuk büyüyen şirketini yok eder. Şirketin gelişimi ve iflası hakkında bir belgesel.

Amerika Birleşik Devletleri’nde “11 Eylül” saldırılarından sonra finans alanında ikinci bir şok ülkenin en büyük enerji şirketlerinden Enron’un ülkeyi sarsan iflasının yarattığı sonuçlarla yaşandı. Enron’un ortaya çıkardığı etki ve sonuçlar sayesinde aslında pek çok şeyin geç de olsa farkına varılmış oldu. Yıkılmaz ve sarsılmaz zannedilen pek çok Amerikan değer ve kültürü, sadece bir şirketin, “Enron”un, ancak tarih kayıtlarına geçecek tür ve büyüklükteki iflas talebiyle sarsılmaya başladı. “11 Eylül” sonrası dönem düşünülecek olduğunda bu durum, çok yeni bir şey olmamasına karşın Amerika için alışık olan bir durum değildi.

 

Fortune dergisi yazarlarından Bethany Mclean ve Peter Elkind’ in aynı adlı kitabından uyarlanmış olan film Enron’ u bir insanlık trajedisi odaklı inceliyor.

 

(110 dak.)

Yönetmen: Alex Gibney

Oyuncular: John Beard , Tim Belden , Barbara Boxer , George W. Bush,

10 Too Big to Fail (2011 TV Film)

İMDB puanı 7.4 /10

2008 yılında Amerika’da patlak veren ekonomik krizin sonucunda G. W. Bush’un sorunu çözmek için görevlendirdiği ekonomi bakanı Henry Paulson’un fenomen oluşunu ele alan filmin yönetmenliğini Curtis Hanson yaparken, başrolde yer alan William Hurt’e James Woods, John Heard ve Amy Carlson gibi isimler eşlik ediyor.

(99 dak.)

Yönetmen: Curtis Hanson

Oyuncular: James Woods , John Heard , William Hurt , Erin Dilly

11 Kapitalizm: Bir Aşk HikayesiCapitalism: A Love Story

(2009 Belgesel)

 

İMDB puanı 7.4 /10

Michael Moore’un bir sinemacı kişiliği taşımasına rağmen, ABD muhalefetinin simge isimlerinden biri olduğu muhakkak. Gerek çektiği belgesel yapımlar, gerek kaleme aldığı kitaplarla ana akım ABD sinemacılarından çok farklı bir yerde kendini konumlandırıyor. İşte bu çalışması da bu defa ABD’nin en tabu meselelerinden birine parmak basıyor: Kapitalizm…Zira bu yeni belgeselinin adı: Capitalism: A Love Story! Meraklı sorulara ise şöyle cevap veriyor: Aşk, şehvet, tutku içeren bir aşk hikayesi. Her gün 14 bin kişinin işsiz kaldığı bir yasak aşk. Yani kapitalizm. 2 Ekim’de vizyona girecek olan filmin şirket politikaları altında ezilen kitlelerin trajik öykülerini anlatacağı söyleniyor. Buradan yola çıkarak bedelini sıradan insanların ödediği finansal krizin sebeplerini ve tabii sonuçlarını da sergileyecek. Moore diyor ki; kumar oynadılar, kaybettiler ve şimdi bedelini sizin ödemeniz gerekiyor. Aydınlanmacı bir tavrı olan Moore gibilerinin ABD sinema sahnesinde ender görüldükleri de göze çarpıyor.

(127 dak.)

Yönetmen: Michael Moore

Oyuncular: Michael Moore , William Siyah , Jimmy Carter , İlyas Cummings

12 Sahte tüccar– Rogue Trader

(1999)

 

 

İMDB puanı 6.3 /10

Nick Leeson, singlehandedly İngiltere’de en eski ve en önemli bankalarından biri olan Bearings Bankası’nı iflasa sürükleyen bir yatırım komisyoncusunun hikayesi.

(101 dak.)

Yönetmen: James Dearden

Oyuncular: Ewan McGregor , Anna Friel , Yves Beneyton , Betsy Brantley

 

13 Diğer Kişilerin Para-Other People’s Money

(1991)

 

 

İMDB puanı 6.1 /10

Şirketleri yağmalayan bir adam, bir aile şirketini ele geçirmek için sahiplerini tehdit eder. Şirketin sahibi ise şirketi korumak için karısının avukat olan kızının (yani üvey kızının) yardımını ister. Yağmacı ise kıza hayran olur, bir taraftan şirketi ele geçirmek için yasal hamleler yaparken, diğer taraftan da kızın kalbini kazanmaya çalışır. (103 dak.)

Yönetmen: Norman Jewison

Oyuncular: Danny DeVito , Gregory Peck , Penelope Ann Miller , Piper Laurie

14 Çalışan KızWorking Girl

(1988)

 

 

İMDB puanı 6.7 /10

Büyük hedefleri olan ve fevkalade sıkı çalışan Tess bir gün bir bakar ki 30’na merdiven dayamış olmasına rağmen hala sekreterlik yapmakta. Katherine Parker için çalışırken nefis ve büyük bir proje ile çıkagelir. Fakat patronu bu fikri kendine mal edip Tess’i bertaraf eder. Allah’ın çomağı yok tabii; Patron bacağını kırıp işten uzaklaşmak zorunda kalınca yerini doldurmak üzere Tess hemen girişimlere başlar. Üstelik Katherine’in sadece işini elinden alsa iyi, yakışıklı sevgilisini de bi güzel aşık eder kendine.

(113 dakika).

Yönetmen: Mike Nichols

Oyuncular: Melanie Griffith , Harrison Ford , Sigourney Weaver , Alec Baldwin,

15 American Psycho(2000)

İMDB puanı 7.6 /10

Patrick Bateman genç, yakışıklı, Harvard Üniversitesi mezunu, Wall Street finans çevrelerinde çok başarılı bir işadamıdır. Çok güçlü iş arkadaşları ve dostlarından oluşan çevresi onu, birçok kişinin ancak hayal edebileceği bir mevkiye getirmiştir. Güzeller güzeli nişanlısı ile de herkesi kıskandıracak bir ilişki içerisindedir.

Ancak bu hayal kahramanı gibi görünen kişinin öbür yüzünü bilen hiç kimse yoktur. O ikinci kişilik ise mevki, güç ve maddi kazançlardan çok daha fazlasını isteyen ve bu isteği adeta bir tutku gibi içini kemiren biridir. Bu tutku o kadar fazladır ki onu cinayet bile işleyecek hale getirmiştir.

Patrick Bateman etrafını saran birbirinden güzel kadınların peşinden koşmaktan kendini alamamaktadır ve peşinde de bir dedektif vardır. Bu dedektif onun işlediğine inandığı bir cinayeti aydınlatmaya çalışmaktadır. (102 dakika).

Yönetmen: Mary Harron

Oyuncular: Christian Bale , Justin Theroux , Josh Lucas , Bill Sage

16 Glengarry Glen Ross(1992)

İMDB puanı 7.8 /10

Bir emlak ofisinde perde arkasında gerçekleşen entrikaları anlatıyor.

Ünlü oyun ve senaryo yazarı David Mamet`ın bir eserinden uyarlanan filmin tamamı 2 gün içerisinde geçiyor. Bir grup emlak pazarlamacısı bağlı oldukları şirket tarafından eğer adamakıllı birer satış yapmazlarsa kovulacaklarını anlıyorlar. Bu bir grup emlak satıcısının o akşam yaşadığı çelişkiler ve ayakta kalabilmek için verdikleri haybeye mücadele içlerinden bazılarını çalıştıkları büroyu soymaya bile itecektir. Özellikle yıldız oyuncu kadrosuyla dikkat çeken film başarılı bir tiyatro uyarlaması olarak biliniyor

(100 dak.)

Yönetmen: James Foley

Oyuncular: Al Pacino , Jack Lemmon , Alec Baldwin , Alan Arkin

17 Bâtıla BonfireThe Bonfire of the Vanities

(1990)

 

 

İMDB puanı 5.4 /10

Zengin ve ünlü bir Wall Street tüccarı, karısından ve toplumdan birçok şey gizliyor.. Aptal görünüşlü bir hayat kadınıyla, Maria’yla birlikte olmak için yaptığı kaçamakta, bir siyah genci ezerek öldürüyor. Bir süre sonra, herkesin özellikle de Maria’nın kendisine ihanet ettiğini görüyor ve gerçekleri ortaya çıkartmak için harekete geçiyor. Filmde Morgan Freeman’ı da yargıç rolünde izliyoruz.

(125 dakika).

Yönetmen: Brian De Palma

Oyuncular: Tom Hanks , Bruce Willis , Melanie Griffith , Kim Cattrall

18 Şirket ErkeklerThe Company Men

(2010)

 

 

İMDB puanı 6.8 /10

Ekonomik kriz nedeniyle önce şirketleri ardından da aile yaşamları alt üst olan üç iş arkadaşının bir yıllık öyküsü.

(104 dakika).

Yönetmen: John Wells

Oyuncular: Ben Affleck , Chris Cooper, , Tommy Lee Jones , Suzanne Riko

19 Arbitraj(2012)

İMDB puanı 6.6 /10

Düşük fiyata alıp yüksek fiyata satma arbitrajı (ara kazancı) kişinin o piyasanın gerçek değerini tespit etme yeteneğine bağlıdır. Serbest yatırım fonu patronu olan milyarder Robert Miller’ı Amerikan iş dünyasında başarının portresi yapan şey de bu yetenektir. Ancak Miller altmışıncı yaş gününün arifesinde, kendisini yaptığı hilekarlığın boyutu ortaya çıkmadan, ticaret imparatorluğunu büyük bir bankaya satmaya çalışırken bulur.

Beklenmedik korkunç bir hata durumun öneminin farkına varmasını zorlaştırınca, Miller tehlikede olanın sadece işi olmadığını anlar.

(107 dakika).

Yönetmen: Nicholas Jarecki

Oyuncular: Richard Gere , Susan Sarandon , Brit Marling , Tim Roth

20 Kapısı’ndaki BarbarlarBarbarians at the Gate

(1993 TV Film)

 

 

İMDB puanı 7.4 /10

“Güçlü bir kahvaltının ardından sizi öğlen yemeğinde yiyebilirler.” 80’ler… herkesin büyük vurgunlar yaptığı bir zaman, fakat R. J. R. Nabisco’un CEO’su F. Ross Johnson, her fırsatı servet yapmak için kullandı. Johnson (James Garner), Nabisco’nun tüm hisselerini alıp şirketi ele geçirmeye karar verdiğinde hiçkimse bu yayılmaya hazırlıklı değildi.

(107 dakika).

Yönetmen: Glenn Jordan

Oyuncular: James Garner , Jonathan Pryce , Peter Riegert , Joanna Cassidy

 

21 ŞirketiThe Corporation

(2003 Belgesel)

 

 

İMDB puanı 8.2 /10

Bundan 150 yıl önce şirketler, iş yapabilmenin düzenlenmiş bir yolu olarak ortaya çıktılar. şimdi ise şirket, küresel bir güç. şirket, hukuki anlamda bir “kişilik” olarak algılanan bu kurumun felsefesini ve işleyişini çarpıcı ropörtajlar ile ve esprili bir bakışla mercek altına alan bir belgesel. dünya sağlık örgütü’nün, psikologların ve psikiyatristlerin kullandığı standart araçlarla bu “kişi”nin karakterinin temel özelliklerini incelemeye alan belgesel, oldukça rahatsız edici bir sonucu gözler önüne seriyor: bencil, ahlaksız, duygusuz ve hilekar olan şirketlerin işleyiş ilkeleri onların anti-sosyal kişiliklere bürünmesine neden oluyor. anlayış, sevgi ve paylaşım gibi insani özellikleri taklit ederken bile, yoluna çkan sosyal ve hukuki standartları yerle bir eden şirketler, hiçbir zaman suçluluk duygusunu hissetmiyorlar. teşhis: serbest piyasa ekonomisinin ilkelerinin kurumsal bir düzenlemesi olarak karşımıza çıkan şirketler aslında bir psikopatta gözlenen tüm özelliklere sahipler. şirket’in belkemiğini, dünyanın en büyük şirketlerinin (shell, pfizer, ibm, goodyear vb.) yöneticileriyle ve önemli düşünürlerle (noam chomsky, peter drucker, milton friedman, naomi klein, mark kingwell, vandana shiva and michael moore) yapılan röpörtajlar oluşturuyor. bu karışıma bir de şirket casusları, gizli bir pazarlamacı, akademisyenler, tarihçiler ve aktivistler eklendiğinde ve tv reklamlarından, şirket propagandalarından ve filmlerden görüntüler de eklendiğinde, şirket denen kurumun büyüleyici bir portresiyle karşı karşıya kalıyoruz. bugüne kadar katıldığı tüm festivallerde izleyici ödüllerini toplayan şirket, belli ki çağımızın en vahim hastalığına parmak basıyor. (145 dak.)

Yönetmen: Mark Achbar , Jennifer Abbott

Oyuncular: Mikela Jay , Rob Beckwermert , Christopher Gora , Nina Jones

22 KatlıFloored

(2009 Belgesel)

 

 

İMDB puanı 6.8 /10

Bazı insanlar için, her şeyi risk başka bir şey değildir. (77 dak.)

Yönetmen: James Allen Smith

Oyuncular: Bobby Ansani , Jeff Ansani , Ron Beebe , Chris Felix

23 Pi (1998)

İMDB puanı 7.5 /10

Bir paranoyak matematikçi doğada bulunan evrensel desenleri açan bir anahtarın numarasını arar.

(84 dak.)

Yönetmen: Darren Aronofsky

Oyuncular: Sean Gullette , Mark Margolis , Ben Shenkman , Pamela Hart

24 BankaThe Bank

(2001)

 

 

İMDB puanı 6.7 /10

Banka, bankacılık, yolsuzluk ve simya ile ilgili bir gerilim. (104 dakika).

Yönetmen: Robert Connolly

Oyuncular: David Wenham , Anthony LaPaglia , Sibylla Budd , Steve Rodgers

25 BayilerDealers

(1989)

 

 

İMDB puanı 5.7 /10

Whitney Paine, büyük bir Amerikan yatırım bankası, Londra şubesi bir krizin ortasında olduğu; 100.000.000 $ … kaybından sonra (87 dakika).

Yönetmen: Colin Bucksey

Oyuncular: Paul McGann , Rebecca De Mornay , Derrick O’Connor , John Castle

26 Wall Street Warriors(2006 TV Series)

İMDB puanı 7.4 /10

Wall Street’i tanımlayan aşırı güç ve yoğun rekabet inceleyerek bir HD belgesel dizi, orada gelişmek isteyenler gözünden.

Oyuncular: Brett Hickey , Laetitia Vaval , Jim Ayers , Lance Cooley