BHP kaya gazında zarar etti
Eklenme Tarihi : 16 Ocak 2016
Kategori : Haberler

Avustralya merkezli madencilik devi BHP Billiton, petroldeki düşüş nedeniyle ABD’deki kaya gazı varlıklarınn 4.9 milyar dolar değer kaybı beklediğini açıkladı. BHP, emtia fiyatlarındaki çöküşe karşı bundan sonra 10 yıldır süren temettü ödemelerini sürdürme ya da artırma sözünü terkedebilir.

ABD’de kaya gazına en büyük yatırımı yapan uluslararası firma olan Melbourne merkezli BHP, metaller ve enerji fiyatlarındaki düşüşle savaşta sermaye harcamalarında kesintiye gitmesinin ardından diğer tasarruf önlemleri arıyor. Şirketin en karlı ürünü olan demir cevheri 2011′de gördüğü tepeden bu yana üçte birden fazla değer kaybetti. Petrolün varil fiyatı da bu ay 12 yıl sonra ilk kez 30 doların altını gördü.

BHP’nin ABD’de 2011′de 20 milyar dolara aldığı varlıklarında yaşanan kayıplar, hammadde fiyatlarında yaşanan düşüşün bir sonucu oluyor. BHP’nin rakibi maden firması Rio Tinto Group 2016′da maaş zammı yapmayacağını açıklarken, Japonya’da Sumitomo Corp, Madagaskar’daki nikel projesinde 650 milyon dolar kaybı olduğunu açıkladı.