Anlaşma Sonrası İran Ekonomisi
Eklenme Tarihi : 5 Nisan 2015
Kategori : Günlük Analiz

 

 

 

Nükleer müzakerelerde İran ve Batı ülkeleri arasında ‘siyasi çerçeve anlaşması’ perşembe günü sağlandı. Anlaşmanın taslağı yazılmaya başlanacak ve tüm şartlar yerine getirilirse 30 Haziran’da nihai anlaşma imzalanacak.

ABD Başkanı Barack Obama varılan anlaşmayla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu iyi ve tarihi bir uzlaşmadır. Eğer nihai bir anlaşma sağlanırsa dünya daha güvenli bir hale gelecek. İran’ın artık nükleer silah elde etme fırsatı olmayacak. Eğer İran anlaşmaya uyarsa İran’a yönelik ABD ve BM yaptırımları aşama aşama kalkacak, aksi olursa yaptırımlar tekrar yürürlüğe girecek” demişti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, İran ile 5+1 ülkeleri arasında yürütülen nükleer müzakerelerde kilit konulara çözüm bulunduğunu ve taslak hazırlamaya başladıklarını duyurmuştu.

 

30 Haziran Sonrası İran Ekonomisi

 

 

Dünya ham petrolünün yüzde 35′i Hürmüz Boğazı’ndan geçiyor. Bu bilgiyi her zaman kullanmalıyız.

Eski CIA görevlisi ve Amerikan Güvenlik Merkezi uzmanı Elizabeth Rosenberg, geçtiğimiz yıl ‘’Gelişmekte olan pazarlar için İran ekonomisi çok önemli bir yere sahip. Genç nüfus ve ucuz üretim maliyetleri gibi uluslararası şirketlerin iştahını kabartan faktörlerin yanı sıra bazı çekinceler de var. Mesela, nükleer faaliyetler devam ediyor mu diye. İnsan hakları ihlalleri ve terör konularındaki ihlaller, yabancı yatırımcıların çekindiği unsurlar. Amerikalı şirketler yaptırımlar kalktığında ülkeye ilk girecek şirketler değil. Asya var, Avrupa var. ‘’ analizinde bulunmuştu.

Fortune dergisinde yer analize göre ambargonun kalkması ile ABD ve Avrupa’lı dev şirketler İran’a yatırımlara başlayacak.

 

Petrol

İran’ın dünya güçleri ile nükleer program ile ilgili vardığı uzlaşı OPEC üyesi ülkeyi petrol üretimini yeniden canlandırmaya bir adım daha yaklaştırdı. İran’ın petrol üretimi uygulanan yaptırımlarda sekteye uğramıştı.

UBS AG ve Commerzbank AG’ye göre Perşembe günü sağlanan öncü uzlaşı, İran’ın aylar içinde varılacak nihai anlaşma ile petrol ihracatlarına yeniden başlayabileceği sinyali verdi. İran’ın yurtdışına yaptığı petrol sevkiyatları 2012 yılı ortasından bu yana uygulanan yaptırımlar dolayısıyla yüzde 50 geriledi.

 

İran’ın küresel petrol piyasasına dönüşü petrol fiyatlarındaki toparlanmayı tehdit ediyor. Zira petrol piyasası, ABD’nin artan kaya petrolü üretimi ile arz fazlası sorunu yaşıyor. İran ile uzlaşıya varıldığı duyurusunun yapılmasından dakikalar sonra Brent petrol yüzde 5.4 kadar geriledi.

 

Havayolu

 

Ambargonun hafifletilmesi, sonrasında tamamen kaldırılması ve İran’ın 35 sene sonra yeniden dünya sistemine entegre olması halinde, Iran Air’in hızlı bir gelişim içerisine gireceği söylenebilir.

Önce filonun yenilenmesi, ardından uçuş ağının genişletilmesi ile şirket, kapsamlı bir yeniden yapılanma sürecinden geçebilir.

 

 

 

Ambargonun kalkması ile İran ekonomisini büyümeye başlayacaktır. Özellikle petrol üreticisi olan ülkenin kalkınması daha kolay olacaktır.

Çin gibi döviz giriş-çıkışı belki bir süre daha kontrol altında tutulabilir. Fakat İran’In para birimi İran Riyal’i %50 üzerinde değer kazanabilir. Bu durumda İran Tahran Borsasına yabancı yatırımcılar giriş yapacaktır.

Riyal’in değer kazanması ile İran halkının alım gücü artacaktır. Gayrimenkul ve İlaç sektörü ülkenin kalkınmasını büyük destek verecektir. ABD ve İngiliz enerji şirketlerinden henüz bir görüş açıklanmazken bence İran ABD’li dev şirketleri ülkeye çekecek tekliflerde bulunacaktır.

Brent Petrolü bu anlaşma ile 35 dolar seviyesine inebilir. Düşük petrol fiyatları özellikle Iran Air için olumlu olup ülkenin en büyük şirketleri arasına girebilir. Ülkenin en değerli şirketleri petrol ve finans şirketleri olacaktır.

 

30 Haziran’da Anlaşma Olmaz İse

 

İran son 2 yıldır ambargonun kalkması için girişimde bulunduğunu gözlemliyoruz. İran  küçük önemsiz gördüğü konularda taviz verebilir. ABD ve diğer ülkeler baskıyı artırmak isterse dünyaya İran’a yaptırımlar keyfi olarak sunulur ki bu riske gireceklerini sanmıyorum. Ayrıca ambargonun kalkması diğer ülkeler için ekonomik bir katkı sağlayacaktır.

Şayet şartlar değişir anlaşma sağlanamaz ise günün gündemine göre değişik krizler ortaya çıkacaktır.

Yemen konusunda , S.Arabistan’ın yanında olan Türkiye asla İran’dan vazgeçemez. İran ekonomisinden gelecek milyarlarca dolardan en büyük payı Türkiye alacaktır. Bu fırsatı kaçıracak siyasi sert bir adım beklemiyorum.

S.Arabistan’ın Yemen hamlesi , Arabistan halkı için bir gösterge idi. Yemen sorunu çok fazla gündemde tutulamaz. Yeni Kral’ın güç gösterisi idi.

Konuyu tam anlamak için bu yazıyı okuyunuz.

http://alperfx.com/s-arabistan-ve-petrol.html

 

İran Ekonomisi Türkiye’ye Büyük Destek Verir

 

İran’ın zenginleşmesi Türkiye için gayrimenkul fiyatlarının  biraz daha yükselmesi demektir. İran’da zenginleşen halk en yakın güvenli ülke olan Türkiye’ye yatırım yapmaya başlayacaktır. Yeni enerji anlaşmaları, taşımacılık, tekstil, gayrimenkul ,finans ve ilaç sektörü İran ile büyüyecektir.

 

Türkiye ve Kazakistan’da Gayrimenkul Yatırımları için iletişime geçebilirsiniz.

 

alper@alperkorkmaz.com