Amerika’da Sivil Darbe
Eklenme Tarihi : 6 Eylül 2016
Kategori : Denemeler

 

Dramadan Anlarız sloganı ile  yayın yapan TNT’de 3. Sezonun sonuna gelinen The Last Ship dizisinde Amerika’da Sivil darbe yaşanıyor.  Dizide sürekli mutasyona uğrayan bir virüse karşı tedavi aranıyor. Diziyi takip etmeyenler için kısaca bilgi vereyim.  Virüsün dünyaya yayılışı insanlara etkisi anlatıldı. Virüse karşı bir ilaç hazırlandı. Fakat ilaç bulunana kadar süreçte dünyada milyarca insan öldü. İlacı ulaştırmanın yolları arandı. Engeller çıktı. ABD iç karışıklık meydana geldi. Diziyi izlemediğiniz sürece yazacaklarım anlam ifade etmeyeceği içi yazı için gerekli  kısımları paylaştım.

 

ABD’de askeri bir dizi  çekmenin maddi külfeti yüksektir. Bu nedenle ABD askeriyesini kötülememek ve senaryoya müdahele etmek şartı ile askeri malzemeleri gerektirenleri ücretsiz temin edebiliyorsunuz. Birçok film ve dizide böyle olmuştur. Deniz Kuvvetlerine bağlı nükleer bir denizaltı ve birkaç helikopter ile çekilen dizide verilen mesajların önemi büyüktür.

İletişim için artık dizi ve filmler kullanılıyor. Dizi ve filmler ile bir yerlere mesaj veriliyor.

Last Ship kaptanı Chandler  ülkesine bağlı. Doğru bildiği yoldan hiç taviz vermiyor. Kişilere göre değil inandığı değerlere göre hareket ediyor.

3. sezona başlarken ABD yine güç gösteresi yapmaya başlamıştı. Virüse karşı koyabilen ilacın ulaşımı için Çin, Kore, Japonya ile iletişime geçilmişti. Çin ve Japonya’da ilaç etkisini göstermemeye başlamıştı. ABD sorun çözücü olarak Çin’deki durumu yakından görmek için Kaptan Chandler gönderildi. Çin’de sorunlar çıktı. Chandler ülkesine ve inançlarına bağlı olduğu için sivil yönetim için tehdit oluşturuyordu. Siyasi oyun başladı.

ABD dağıldı. Bağımsız bölgeler oluşturuldu. Kaynaklar bölge liderinin kontrolünde kullanıcak. Dizi olmayıp gerçek olsa idi her bölgenin bağımsız bir hükümeti, meclisi, merkez bankası olacak idi. Yani ABD’den 8 tane küçük devlet ortaya çıkarılacaktı.

Dünya Hollywood’dan yönetiliyor.

Yeni dünya düzeninde ABD’nin bölünmesi mevzu bahis olması idi dizide bu konu işlenmezdi. Suriye’nin güneyinde İsrail’in kurulurken bölgede yeni devletçiklerin kurulmasını analiz etmelidir.

Sadece bir dizi ama biyolojik silahın etkisi hesaplanamayacağı için güçlü ihtimaller dahilinde  olabilecek bir yeni denge için strateji geliştirilmelidir.

 

 

 

All material presented herein is believed to be reliable but we cannot attest to its accuracy. Opinions expressed in these reports may change without prior notice. Alper Korkmaz and/or the staffs may or may not have investments in any funds cited above as well as economic interest. Alper Korkmaz can be reached at alper@alperkorkmaz.com

Trading foreign exchange on margin carries a high level of risk, and may not be suitable for all investors. The high degree of leverage can work against you as well as for you. Before deciding to trade foreign exchange you should carefully consider your investment objectives, level of experience, and risk appetite. The possibility exists that you could sustain a loss of some or all of your initial investment and therefore you should not invest money that you cannot afford to lose. You should be aware of all the risks associated with foreign exchange trading, and seek advice from an independent financial advisor if you have any doubts. Please read full risk warning.