ABD ve Avrupa ‘telekulak’ için birbirini suçladı
Eklenme Tarihi : 31 Ekim 2013
Kategori : Haberler

Avrupa Parlamentosu üyelerinden oluşan bir gruba ek olarak Alman istihbaratından da bir heyet, ABD’nin Avrupa’da aralarında Almanya Başbakanı Angela Merkel de olmak üzere çok kapsamlı dinleme faaliyetleri yürüttüğü iddialarını araştırmak üzere Çarşamba günü Washington’ı ziyaret etti.

Heyetlerin ziyareti sırasında, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) Google ve Yahoo’nun iletişim ağlarına sızdığı iddiaları da basında yer aldı.

NSA Direktörü General Keith Alexander, tüm ülkelerin birbirini izlediğini, müttefiklerin yeni bir çalışma ilişkisi kurması gerektiğini söyledi.

Alexander, ‘Avrupa ile bu ilişkimizin kesinlikle önemli olduğuna inanıyorum. Ancak herkesin masaya gelip, duygularını bir kenara bırakıp ‘Acaba daha iyi bir şekilde çalışabilir miyiz?’ demesi gerekiyor’ dedi.

ABD istihbarat yetkilileri, basında yer alan haberlerin eski NSA çalışanı Edward Snowden’ın sızdırdığı belgelerin yanlış bir şekilde yorumlanmasından kaynaklandığını söylüyor.

Bloomberg’in düzenlediği bir konferansta konuşan Alexander, ‘NSA’nın Fransa’da, İspanya’da ya da İtalya’da 70 milyon telefon görüşmesini takip ettiği algısı yanlış. Esasında ülkeler, askeri operasyonları desteklemek için birlikte çalışıyor ve birlikte çalıştığımız yerlerdeki birliklerimizi korumak için gerekenleri topluyor’ dedi.

ABD yetkilileri tarafından daha önce de dile getirilen bu savunma ise Avrupa’da şüpheyle karşılanıyor.

Fransa Hükümet Sözcüsü Najat Vallaud-Belkacem, bakanlar kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada ‘NSA Direktörü’nün bulunduğu yalanlama akla yatkın değil’ dedi.

Almanya da Avrupalı ülkelerin ABD’yi gizlice takip eddiği iddialarını yalanladı.

Avrupa Parlamentosu’nun Dışişleri Komitesi Başkanı Elmar Brok, Alexander’ın, son açıklamalarıyla Merkel’i dinlediklerini itiraf etmiş olduğunu söyledi. Brok, Almanya, Fransa veya İspanya’nın birbirlerine yönelik casusluk faaliyetlerinde bulunmadığını, Afganistan ve Yemen gibi ülkelerde ABD ile istihbarat işbirliği yaptıklarını söyledi.

Merkel’in sözcüsü Steffen Seibert, Alman heyetinin ‘yeni bir güven temeli oluşturmayı ve bu alanda işbirliklerini yeni bir düzenlemeye sokmayı görüşmek için’ Washington’da olduğunu söyledi.

Seibert, ‘ABD’li ortaklarımızla hem istihbarat, hem de siyaset düzeyinde yoğun temaslar içindeyiz’ dedi.