ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA)
Eklenme Tarihi : 22 Eylül 2013
Kategori : Haberler

ABD Ulusal Güvenlik Ajans? (NSA)

Amerikalıların, Suriye krizine minnettar olmaları gerek. Dünya bir hafta boyunca Suriye çözümüyle meşgul olmasaydı, “Snowden dosyasından” açığa vurulan yeni belgeler kesimine her halde daha büyük bir dikkat ayırmış olurdu. CİA eski çalışanına atfen Avrupa gazeteleri, Ulusal Güvenlik Ajansının VİSA ve SWİFT (dünyanın 200 ülkesinden fazla 10 bin kadar bankanın kullandığı uluslararası bankalararası işlemler sistemi) kredi sistemlerinin bilgisyayar ağlarını açtığını açıkladı. Dahası da var, Amerikan özel servisleri, Belçika’nın en büyük servis sağlayıcısı Belgacom ağına sızdı. Bundan başka, onlar, AB ve Avrupa Parlamentosunun Belçika’daki karargahlarının tüm hatlarına servis sağlıyor.

Ulusal Güvenlik Ajansının eylemlerine Güney Amerika’da gösterilen tepki de oldukça sertti. Suriye sorunu etrafında yer alan yorucu tartışmalar seyrinde dünya, Brezilya cumhurbaşkanı Dilma Russef’in “kapıyı” kuvvetle çarptığını bile duymadı. Ekim ayında başlayan resmi ABD ziyaretini Russeff 17 eylülde iptal etti. Bunun nedeni: Beyaz Saray, Russeff’i izlemesi ve kançılaryasının elektronik postasını incelemesi içi özür dilememekten başka, Brezilya’nın talep ettiği olayların araştırılmasını bile yapmadı. Brezilya adliye bakanı Eduardu Kardozu, ABD’nin bu eylemlerini “ülkenin egemenliğini ihlal etme” olarak nitelendirdi. Brezilyalı parlamenterler grubu, Brazilia’daki Rusya Büyük Elçiliğine Snowden ile görüşme düzenlenmesi ricasıyla baş vurdu.

Meydana çıkarılan yeni belgeler, nasıl bir dünyada yaşadığımızı düşünmek için bir bahane daha. Bunu, “Rusya’nın sesi” radyosuna demeç veren Rusya Stratejik Değerlendirmeler başkanı Aleksandr Konovalov söyledi. Gelişmiş ülkeler, özel kişilerden cumhurbaşkanları ve uluslararası bankalararası sistemler hakkında enformasyona kadar sahip olmak için tüm araçlara sahip.

Ya saklanacağımız gizleneceğimiz yer olmayacak, ya da politikacıların şahsi hayatına karışmaları, ekonomik üstünlükler sağlayacak teknik veya ticari sırlar almaya çalışmaları dolayısıyla devletlerin uymaları ve sorumluluk taşımaları gereken kuralların geliştirilmesi gerekiyor. Bu, şimdilik yanıtsız kalan çok ciddi bir sorundur.

Bundan önce çok iyi bilinen olayın doğrulanması alındı: Amerikan özel servislerinin izlemesi total, global nitelik kazandı. Bunu, “Rusya’nın sesi” radyosuna demeç veren Rusya Tarih Perspektifi Fonunun ünalizcisi Pavel Svyatenkov açıkladı.

Fikrime göre, bu bir nevi terörizmle mücadele değil, yalnız tüm dünyayı kendine tabi tutma ve herkes hakkında herşeyi bilme çabası. Bu halde terörizmle mücadele, özellik ve izlemeyi maruz gösterme çabası, çünkü önemli olan, Amerikan makamlarının kesin olarak suçlu ve suçsuz olanları neden takip ettiklerini dünya kamuoyuna anlatmak.

Sırası gelmişken kaydetmek gerek ki, şu anda Belçika İstihbarat servisi, Amerikalıların Belgacom iletişim ağıni izlemesine ilişkin bilgileri araştırıyor. Avrupa Komisyonu da kendi tarafından araştırma başlattı. Ne yazık ki, iş, öfkelenme ve Amerika tarafından izlenme olaylarının gürültülü şekilde yapılan inceleme talepleriyle sonuçlanacağa benziyor. Avrupa makamları ve özel servisler için Ulusal Güvenlik Ajansının Avrupa Birliği topraklarındaki gizli faaliyeti hiç bir zaman sırr olmamıştı.