ABD, Ukrayna’da Suriye’deki yenilginin intikamını almak istiyor
Eklenme Tarihi : 12 Aralık 2013
Kategori : Haberler

Rusya Devlet Duması Dışişleri Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov, ABD’nin Ukrayna’daki durumu etkilemeye çalışarak Suriye’deki yenilginin intikamını almak istediğini söyledi.

Puşkov, ITAR-TASS haber ajansına demecinde, Ukrayna’nın AB ile ortaklık anlaşmasını imzalamaktan vazgeçmesine Batı’nın histerikli tepkisini, Kiev’e yapılan diplomatik çıkarmayı ve Avrupa ortaklığı ile hiçbir ilgisi olmayan ABD temsilcilerinin gelişini görünce bu fikrin arkasında aslında kimin durduğunun hemen anlaşıldığını belirtti.

“Bu, AB ve ABD’nin güç değil zayıflık gösterisidir” diyen Puşkov, Batı’nın Ukrayna’da yaşananlara müdahalesinin bu ülkenin yarı sömürge olarak kabul edildiği anlamına geldiğini ifade etti. Bunun politik bir saldırı olduğunu vurgulayan Rus milletvekili, Ukrayna muhalefetinin protesto eylemlerine katılmak, mücadele çağrılarında ve destek açıklamalarında bulunmak, protestocularla birlikte cumhurbaşkanının istifasını ve erken seçimleri talep etmek, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ile Avrupa ülkelerin dışişleri bakanlarının fonksiyonu olmadığını kaydetti.