ABD ile Fransa arasında gizli dinleme krizi
Eklenme Tarihi : 21 Ekim 2013
Kategori : Haberler

Le Monde gazetesi, eski NSA çalışanı Edward Snowden’ın sızdırdığı bilgilere dayandırdığı haberinde ABD’nin terör şüphelilerinin yanı sıra iş dünyası ve siyaset çevrelerinden çok sayıda ismi de takibe aldığını yazdı.

Habere göre NSA, Fransa’da 10 Aralık 2012-8 Ocak 2013 tarihleri arasında 70.3 milyon telefon görüşmesini ve milyonlarca SMS’i takip etti. Haberde, görüşmelerin içeriklerinin mi yoksa yalnızca kimin kiminle iletişim halinde olduğunun mu takip edildiğine dair bir bilgiye yer verilmedi.

İçişleri Bakanı Manuel Valls, iddiaların kendisini dehşete düşürdüğünü belirti ve ‘Bir müttefik ülkenin Fransa’da casusluk yapması kesinlikle kabul edilemez’ dedi.

AB dışişleri bakanları toplantısına katılmak için Lüksemburg’da bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, ‘ABD büyükelçisini derhal çağırdım, kendisi bu sabah Dışişleri Bakanlığı’nda olacak’ dedi.

Le Monde, geçtiğimiz Temmuz ayında Fransa hükümetinin de kendi vatandaşlarını dinlemeye yönelik büyük bir operasyon yürüttüğünü yazmıştı.

ABD yönetimi, Rusya’ya sığınan Snowden’ın iadesini talep ediyor. Snowden bu yıl, Avrupa Parlamentosu’nun verdiği insan hakları ödülü Sakharov için finale kalan isimler arasında yer almıştı.