ABD Güçlü Avrupa İstemiyor
Eklenme Tarihi : 29 Eylül 2016
Kategori : Günlük Analiz

ABD yıl içinde Volkswagen ve Deutsche Bank’a rekor cezalar kesti. Geçtiğimiz yıllarda Fransız şirketlere de rekor cezalar verilmişti. ABD Avrupa’da güçlü bir Almanya yada Fransa istemiyor. Rus yanlısı düşünenleri de çeşitli yöntemler ile güç kaybetmelerini sağlıyor. Orta Doğu’da Rusya’nın güçleniyor olması ayrıca ABD içindeki fikir ayrılıkları giderek ortamı ısındırıyor. Önümüz kış ama çok sıcak geçeceğe benziyor. Brezilya ve Türkiye’de siyasi kargaşa ve finansal tehditler gelişmekte olan ülkelerin büyümelerine engel oluyor.

 

 

Dünyanın en büyük 5 yatırım bankası arasında Avrupalı kuruluş kalmadı. İlk beşin hepsi Amerikan: JP Morgan, Goldman Sachs, Citigroup, Bank of America ve Morgan Stanley: Avrupa bankaları geriliyor. Geçen yıl 3′üncü sırada yer alan Deutsche Bank 6′ncılığa düştü.

ABD’de kullandırdığı sorunlu konut kredileri nedeniyle 2008 küresel krizine neden olan finans kuruluşları arasında gösterilen Deutsche Bank’a ABD Adalet Bakanlığı 14 milyar dolar karşılığında davaları düşürmeyi teklif etti.

Adalet Bakanlığı Citigroup’a 2014′te 12 milyar dolar karşılığında uzlaşma teklif etmiş, ancak Citigroup yalnızca 7 milyar dolar ödeyerek aleyhindeki davaların düşmesini sağlamıştı.

2013′te JP Morgan Chase 13 milyar dolar, Bank of America ise 16,7 milyar dolar ceza ödemişlerdi.

ABD’nin en büyük yatırım bankası Goldman Sachs ise Ocak ayında 5,1 milyar dolar ödemeyi kabul etmişti.

Ceza Deutsche Bank’ın zor bir zamanına denk geldi. Yılın ikinci çeyreğinde Deutsche Bank’ın gelirleri yüzde 20 gerilemiş ve kârı da yüzde 67 düşmüştü.

İngiliz aracı kurum ETX Capital’dan Neil Wilson talep edilen ceza tutarını belirleyen mali denetçilerin ‘iyilik yapmaktan çok zarar vermeye başlamış olabileceğini’ söyledi.

Wilson, ceza tutarının açıklanan 14 milyar doların üçte birine kadar düşebileceğini ifade ediyor; Ancak o düşüşten sonra dahi piyasa değeri 18 milyar euroya kadar inmiş olan Deutsche Bank’ın büyük sorunlar yaşayabileceği uyarısını yapıyor.

ABD Tüketici Finansal Koruma Bürosunca bu ayın başında yapılan açıklamada, banka çalışanlarının satış ve performans hedeflerini tutturmak için 2 milyondan fazla yetkisiz hesap açtığı ve bunları diğer müşterilerin hesaplarından gizlice para transferiyle finanse ettiğini duyurarak, bankaya 100 milyon dolar ceza vermişti.

 

Wells Fargo, skandala karışan 5 bin 300 çalışanını işten çıkarmıştı. John Stumpf da geçen hafta ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nde düzenlenen bir oturumda, bankanın etik olmayan satış yöntemleri nedeniyle özür dilemiş ve gizli hesap açma faaliyetlerinin “banka genelinde çevrilen bir entrika” olmadığını savunmuştu.

 

Bu ve bu benzeri bilgiler ile şu sonuca ulaşıyoruz. ABD hem kendi içinde hem de dışarda çatlak ses istemiyor. Çıkarlarına uygun hareket etmeyene diplomasi sopası ile ceza veriyor.

ABD ve İngiltere’nin Libya petrolünün piyasaya sürülmesi için organizasyon yaptıkları ve 21-22 Eylül tarihinde ilk petrol satışını yaptırdıkları konuşulmakta. Libya’dan bugün çıkartılıp ihraç edilen petrol günde 300 bin varil yerine üç misli olan potansiyeline gelirse, petrol fiyatları yine düşebilir.

 

Bu analiz İngiliz FT ‘de yer alıyor. Bu tahmin bir köşede kalsın.

 

Tüm bu gelişmeler ışığında ve 2008 krizini yaşamış biri olarak diyorum ki batmayacak kadar büyük hiçbir ülke-şirket-banka ve kişi yoktur.

 

 

 

USD/TRY 2,987’den işlem görüyor. 2,967 destek noktası olan kurda 3 ve 3,05 hedefli yabancı bankalar alım öneriyorlar.

EUR/USD 1,1215’den fiyatlanıyor. 1,114 destek noktası olan paritede yatay fiyatlanma bekliyorum.

XAU/USD 1320’den fiyatlanıyor. 1335 direnç 1315 destek noktamdır. Gün içi satış bekliyorum. 1333’den 1305 hedefli satış iin strateji geliştirilebilir.

 

 

Uyarı: Burada paylaştığım analizler yatırımlarda izlediğim ya da izleyeceğim stratejidir. Analizler Z investment şirketine gönderilen analizlerin özeti olup yatırımcılara bilgi verme amaçlı paylaşılmıştır. Kaldıraçlı piyasalar yüksek risk içermektedir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım yapmak için piyasanın işleyişini bilmeden yatırım yapmanız büyük maddi-manevi zararları ortaya çıkarabilir. Kaldıraçlı piyasalarda yatırım ve destek – eğitim için iletişime geçebilirsiniz.

Alper@alperkorkmaz.com

https://twitter.com/AlperFrx