ABD Borsaları Direnç Seviyeleri Zorluyor
Eklenme Tarihi : 29 Ocak 2016
Kategori : Günlük Analiz

Dünyanın en büyük yatırım fonu Blackrock CEO’su Larry Fink, piyasaları global enerji sektöründeki iflaslara hazır olmaları gerektiği konusunda uyardı.
 
Fink, 400 kadar enerji şirketinin petrol piyasasındaki bozgundan kurtulamayacağını ve düşen değerlerin çok sayıda firmaya karşılayamayacakları borç yükümlülükleri getirebileceğini söyledi.

Enerji şirketleri ülkeler gibi hareket ediyordu. Petrol ve doğalgaz fiyatları yüksek iken bankaların en büyük müşterleri idi. Bankalar borçlanmak istendiğinde bu şirketlere tahvil gibi yatırım araçlarını pazarlamış idi. Sigorta şirketleri ve leasing şirketleri için de en büyük  müşteriler bu şirketlerdi.

Petrol fiyatlarının düşmesi otomobil şirketlerini de etkilemiş durumdadır. Fiyatların düşmesi ABD ‘de pick-up ve Suv’lara ilgiyi artırdı.

 

Tüketim çılgınlığı yapan ABD’de ilerleyen sürede 2008 finansal krizi gibi bir krizle karşı karşıya getirecek gibi.

Dowjones vadeli 16100 seviyesinden işlem görüyor. 16180 direnç seviyesini test etmek isteyen endeks de  bugün açıklanacak ABD büyüme rakamları endeksin bir süre yatay sonra sert satışlara neden olmasını bekliyorum.

EUR/USD paritesi dün 1,096a yükselerek  1,088e geriledi. 1,095 direnç seviyesinde zorlanan paritede  1,12 hedefli yükselişin devamını bekliyorum . 1,082 destek noktamdır.