ABD Borsaları Direnç Seviyeleri Zorluyor
Eklenme Tarihi : 29 Ocak 2016
Kategori : Günlük Analiz

Dünyanın en büyük yatırım fonu Blackrock CEO’su Larry Fink, piyasaları global enerji sektöründeki iflaslara hazır olmaları gerektiği konusunda uyardı.
 
Fink, 400 kadar enerji şirketinin petrol piyasasındaki bozgundan kurtulamayacağını ve düşen değerlerin çok sayıda firmaya karşılayamayacakları borç yükümlülükleri getirebileceğini söyledi.

Enerji şirketleri ülkeler gibi hareket ediyordu. Petrol ve doğalgaz fiyatları yüksek iken bankaların en büyük müşterleri idi. Bankalar borçlanmak istendiğinde bu şirketlere tahvil gibi yatırım araçlarını pazarlamış idi. Sigorta şirketleri ve leasing şirketleri için de en büyük  müşteriler bu şirketlerdi.

Petrol fiyatlarının düşmesi otomobil şirketlerini de etkilemiş durumdadır. Fiyatların düşmesi ABD ‘de pick-up ve Suv’lara ilgiyi artırdı.

 

Tüketim çılgınlığı yapan ABD’de ilerleyen sürede 2008 finansal krizi gibi bir krizle karşı karşıya getirecek gibi.

Dowjones vadeli 16100 seviyesinden işlem görüyor. 16180 direnç seviyesini test etmek isteyen endeks de  bugün açıklanacak ABD büyüme rakamları endeksin bir süre yatay sonra sert satışlara neden olmasını bekliyorum.

EUR/USD paritesi dün 1,096a yükselerek  1,088e geriledi. 1,095 direnç seviyesinde zorlanan paritede  1,12 hedefli yükselişin devamını bekliyorum . 1,082 destek noktamdır.

All material presented herein is believed to be reliable but we cannot attest to its accuracy. Opinions expressed in these reports may change without prior notice. Alper Korkmaz and/or the staffs may or may not have investments in any funds cited above as well as economic interest. Alper Korkmaz can be reached at alper@alperkorkmaz.com

Trading foreign exchange on margin carries a high level of risk, and may not be suitable for all investors. The high degree of leverage can work against you as well as for you. Before deciding to trade foreign exchange you should carefully consider your investment objectives, level of experience, and risk appetite. The possibility exists that you could sustain a loss of some or all of your initial investment and therefore you should not invest money that you cannot afford to lose. You should be aware of all the risks associated with foreign exchange trading, and seek advice from an independent financial advisor if you have any doubts. Please read full risk warning.